„1970” -pokaz filmu

 

 

 

 

 

 

 

19 maja 2023r. godz. 19.00  zapraszamy na kolejne wydarzenie w ramach projektu: „Łączy nas film – spotkania festiwalowe”. W ramach tego cyklu prezentujemy zwycięskie filmy z Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
„1970” w reż. Tomasza Wolskiego, to wstrząsający dokument, przybliżający krwawe wydarzenia grudnia 1970, ale widziane z perspektywy oprawców.

Wszystko, co wydarzyło się w grudniu 1970 roku jest z różnych powodów niezwykle ważne w historii Polski. Brutalnie stłumione przez wojsko i milicję wydarzenia stały się zapowiedzią nadchodzących zmian, które wynikały z niezadowolenia obywateli ówczesną polityką gospodarczą i nie tylko. Osią filmu są rozmowy telefoniczne polityków i wojskowych, które odbywały się w gabinecie MSW, gdzie podjęto decyzję o użyciu broni. Rozmowy telefoniczne, które prowadzili m.in. Czesław Kiszczak, Bogusław Stachura, Tadeusz Pietrzak, Kazimierz Świtała, Stanisław Kończewicz, Zdzisław Żandarowski, Ryszard Matejewski i Franciszek Szlachcic, nigdy wcześniej nie zostały wykorzystane w filmie dokumentalnym. Pokazują one z jednej strony bezwzględność władzy, z drugiej zaś pogubienie i panikę polityków.
Film otrzymał nagrodę specjalną na festiwalu Visions du Réel. Zdobył także Srebrnego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Srebrny Zamek na festiwalu Off Cinema.

Wstęp wolny!
Projekt dofinansowany przez Miasto Szczecin. Organizator: Stowarzyszenie Kamera