70 filmów na 70 lecie Szczecina

W roku 2015 – roku obchodów 70 lecia polskiego Szczecina, Stowarzyszenie Kamera zaprezentuje szerokiej publiczności 70 filmów dokumentalnych o znanych i mniej znanych szczecinianinach. W każdy ostatni czwartek miesiąca poczynając od 26 marca o godz. 18.00 w sali kinowej w „Starej Rzeźni” na Łasztowni odbędą się pokazy filmowe, podczas których będzie można obejrzeć profesjonalne produkcje filmowe szczecińskich twórców, filmy archiwalne a także filmy amatorskie i niezależne. Pokazom towarzyszyć bedą spotkania z bohaterami i autorami filmów.

Zapraszamy także wszystkich zainteresowanych do przesyłania swoich filmów dotyczących mieszkańców Szczecina lub postaci związanych z tym miastem, które zostaną także zaprezentowane podczas cyklu pokazów. Informacje na ten temat niebawem na stronie projektu.

Chcemy przybliżać mieszkańcom miasta oraz osobom przyjezdnym, historię Szczecina przez pryzmat sylwetek znanych i nieznanych szczecinian, którzy swoim życiem wypełniają karty tej historii. Dzięki pokazom filmowym szerokie grono odbiorców będzie miało okazję zapoznać się z historią miasta dzięki prezentacji wybranych życiorysów osób żyjących, pracujących i działających w Szczecinie od 1945 do 2015 roku. Miasto i jego klimat tworzą ludzie i właśnie ich doświadczenia budują tożsamość polskiego Szczecina od 70 lat.

Najbliższy pokaz:

26.03. 2015 r. godz. 18.00 – sala kinowa w Centrum Kultury Euroregionu „Stara Rzeźnia”

Prezentacja filmów Stowarzyszenia Kamera:

  • „Blanca” – artystka szczecińska, rzeźbiarka i malarka
  • „Modelarz” – impresja filmowa o zwykłym człowieku
  • „Pionierka” – Krystyna Łyczywek – pionierka powojennego Szczecina, romanistka, tłumaczka literatury francuskiej. Uczestniczka Powstania Warszawskiego. Honorowa obywatelka Miasta Szczecin. Wielka miłośniczka Francji, odznaczona Orderem Francuskiej Legii Honorowej. Z zamiłowania podróżniczka, organizatorka, dziennikarka. Największą pasją życiową pani Krystyny jest fotografia, dzięki której jest znana na całym świecie. Za swoje zasługi dla kultury polskiej, uhonorowana złotym medalem Gloria Artis.
  • „Czempion” – przedsiębiorca ze Szczecina, wraz z żoną Alicją od 1980 roku prowadzi Zakład Produkcji Odzieży AMICOR. Pasjonat koni sportowych i kanarków Harceńskich. Swoje pasje traktuje jako odskocznię od trudów dnia codziennego a jednocześnie stanowią one przestrzeń, w której pan Żdzisław osiąga liczne trofea i sukcesy.
  • „Pan Ciasteczko” – mieszkaniec Szczecina, uczestnik większości wydarzeń kulturalnych odbywających się w mieście. Rozpoznawalny w środowisku artystycznym z powodu swojej konsekwencji bywania na imprezach kulturalnych. Jego główną pasją i sposobem na kontakt z drugim człowiekiem jest kultura i sztuka.

Po pokazie spotkanie z twórcami i bohaterami filmów.

Wstęp wolny