70na70 ..... finał!!!
70 filmów ... w swieto kina czyli na 120lat kina mielismy nasz ostatni pokaz naszego projektu 70na70 przybyło tak jak przystało na swięto kina tylu widzów ile krzeseł w swietlicy Iluzjon ... dziękujemy wszystkim autorom oraz osobom które wspierały projekt. Teraz zobaczymy się w naszym awangardowym kinie KAMERA na Jana Pawła II 17 ale o tym będziemy pisać. Zapraszam do krótkiej relacji foto z wydarzenia.
Wolnym być...
Namaszczeni, Doskonalsi, Do zobaczenia...
W czwartek, 24 września na kolejnym pokazie z cyklu 70na70 publiczność obejrzała trzy filmy Grzegorza Fedorowskiego: "Do zobaczenia", "Doskonalsi" oraz "Namaszczeni". Wśród gości pojawili się bohaterowie: Pani Maria ("Doskonalsi") oraz Adam i Paweł ("Namaszczeni"). Pokaz uzmysłowił widzom, iż każdy z nas jest w jakimś stopniu niepełnosprawny, gdyż nikt nie jest doskonały. Istnieją tylko "doskonalsi", którzy pomimo swojej niepełnosprawności i braków potrafią nas wzruszyć i wzbogacić. Wzbudzają nasz podziw dzięki swoim niezwykłym talentom i pasjom, zdolnością do głębokiej przyjaźni oraz bezinteresownej miłości.
70na70
Wyjątkowo z przyczyn niezależnych od Stowarzyszenia Kamera pokaz filmów będzie w piątek 31 lipca o godz.18:00 na Starej Rzeźni .
Centrum Kultury Stara Rzeźnia ul. T. Wendy 14 Szczecinsala ILUZJON wstęp wolny
1)"Po drugiej stronie" -
czas 5 min.
2015r
reż. Mateusz Żegliński
Mateusz Żegliński -Student Akademii Sztuki w Szczecinie na kierunku Multimedia (II stopień). Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Szczecińskiego.
2)"Król Edward"
Reportaż o legendzie szczecińskiego boksu - Edwardzie Królu. Jako chłopak musiał w tajemnicy wyjechać z rodzinnego domu by móc uprawiać swoją wymarzoną dyscyplinę. Gdy zaczął odnosić pierwsze sukcesy, jego życie całkowicie się zmieniło. Wrócił w rodzinne strony jako bohater. Edward Król opowiada o zwycięskich walkach, o nokautach i niepowodzeniach. Teraz jest uwielbianym przez młodzież trenerem.
czas 15min.
2013
reż: Adam Barwiński
3)"Ostatni dzień"- film o pracowniku szyjącym czapki który podejmuje najważniejszą decyzję swojego życia
czas 6 min
2012
reż: Adam Barwiński
4)"Dzikun" -reportaż o człowieku, który mimo zwolnienia, dalej przychodzi o 5 rano do swojej pracy, ale już z innego powodu.
2012
czas 9 min
reż:Adam Barwiński ,Sebastian Napieraj
Adam Barwiński -dziennikarz i reportażysta, związany z redakcją TVP Szczecin, prowadził i współtworzył „Fabrykę kultury” oraz z redakcję programu „Reporter polski” ukazującego się w TVP2 do którego produkuje reportaże – jest autorem ich zdjęć oraz ich montażystą. Za reportaż „Dzikun” został wyróżniony wraz z Sebastianem Napierajem j w kategorii „Najlepszy autor reportażu” na Przeglądzie i Konkursie Dziennikarskim Oddziałów Terenowych Telewizji Polskiej.
5)"Biblia dłutem pisana" – sylwetka rzeźbiarza i poety Tadeusza Kowalskiego
czas 10 min
realizacja Anna Świtalska
6)"Kapitan Kapitanów" – archiwalny film o kapitanie Konstantym Maciejewiczu, kapitanie żeglugi wielkiej, ostanim komendancie "Lwowa" i pierwszym komendancie "Daru Pomorza", wykładowcy w szkołach morskich w Tczewie, Gdyni i Szczecinie
reż Andrzej Androchowicz
1968r.
czas 21 min
Andrzej Edward Androchowicz (1932-2006) – dziennikarz, reżyser filmu dokumentalnego i oświatowego, organizator ruchu studenckiego, aktor, publicysta, scenarzysta.
Kolejne filmy na Łasztowni
Kolejny pokaz z cyklu „70 filmów na 70 lecie Szczecina"
STARA RZEŹNIA ul. T. Wendy 14, sala ILUZJON
w programie:
„Taki typ ptactwa” – Film przedstawia pana Zygmunta, sklepikarza
dokarmiającego gołębie. W krótkich sytuacjach, rozmowach z kilientami
i artystką kryje się opowieść o dobroci, miłosierdziu i pomocy. Pan
Zygmunt wysłuchuje zwierzeń, pociesza, podkreśla, że „dobre słowo jest
warte więcej niż sto złotych“, a czasem daje też głodnym jabłko za
darmo. Tak samo troskliwie jak ludźmi zajmuje się gołębiami, ponieważ
jest to „taki typ ptactwa“, który może przetrwać tylko dzięki łasce
człowieka.
Film powstał w ramach warsztatów Polska.doc Towarzystwa Inicjatyw
Twórczych „ę“, dzięki wsparciu finansowemu Europejskiej Fundacji
Kultury (ECF) oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Nagradzany i wyróżniany na wielu festiwalach.
autorka: Małgorzata Goliszewska – artystka multimedialna,
absolwentka Akademii Sztuki w Szczecinie. Pracuje z różnymi mediami
(film, wideo, obiekty, instalacje, fotografia, performance, tekst,
dźwięk, rysunek). Interesuje ją badanie i poszerzanie granic dokumentu
oraz bezpośrednia praca z drugim człowiekiem
Filmy Mateusza Żeglińskiego:
1. „Marsz”
Inne spojrzenie na Marsz Niepodległości. Głównym bohaterem jest szczeciński nacjonalista, który dowodzi swoim plutonem. Film opowiada o szczecińskich narodowcach, którzy zabezpieczają i prowadzą Marsz Niepodległości w Warszawie. W jego skład wchodzą członkowie Młodzieży Wszechpolskiej Szczecin sformowani w 23. pluton Straży Marszu Niepodległości.
2. „Zielony i czarny”
Krótka etiuda dokumentalna, która dotyka relacji uczeń – mistrz na wzór wschodni.
3. „Siłacz”
Obraz człowieka o wielkiej sile.
autor Mateusz Żegliński – Student Akademii Sztuki w Szczecinie na kierunku Multimedia (II stopień). Absolwent Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Szczecińskiego
Filmy Bartosza Jurgiewicza:
1.”Kolekcjoner” – Nazywa siebie kolekcjonerem. Przy filiżance kawy przygląda się swoim zegarom. Przywrócił je do życia. Człowiek i jego pasja.
2. „Vivaldi 5 pora roku”- Bohater dokumentu – Waldek – to recydywista, który większość życia spędził w więzieniu. Tam zaczął pisać żeby nie zwariować. Na własne życzenie odbywał wyroki w izolatkach, czytając głośno żeby nie stracić głosu, wędrował po celi z książkami na głowie. Autor filmu korespondował z nim przez pięć lat ostatniego wyroku, drąc koty i godząc się na przemian. Wyszedł w lipcu 2011 roku mając sześćdziesiątkę na karku i gorące postanowienie – nie wracać.
autor: Bartosz Jurgiewicz – operator i twórca filmowy
3. „Życiorys zapisany w kołkach” – sylwetka rzeźbiarza ludowego. Autor zdjęć: Bartosz Jurgiewicz.
Po projekcji spotkanie z autorami i bohaterami filmów.
Zapraszamy, wstęp wolny.
Projekt dofinansowany przez Miasto Szczecin
Główny partner projektu: CSL Internationale Spedition sp. z o.o.
Kamera co u nas słychać.
Już za dwa tygodnie zobaczymy kolejną odsłonę naszego projektu 70na70 tak więc szykujcie wolny czas na 25 czerwca godz 18:00 na Starej Rzeźni.
Kończymy film Susudata jest to symfonia filmowa...czyli film o naszym Szczecinie.
Szykujemy sie do kolejnej odsłony naszego projektu Od mysli do filmu .
Zapewne bęziemy chcieli tez zrobic warsztat filmowy w szczecinie dla chętnych by przeżyć przygodę i zrealizować w 5 dni wspólnie film...ale o tym będzie później.
70na70 Szczecin a My w nim ... filmy o nas ...
Drugie spotkanie z cyklu "70 filmów na 70 lecie Szczecina" to pokaz filmów Andrzeja Fadera - reżysera "Wielkiej ucieczki na północ".
Pokaz odbędzie się w sali kinowej ILUZJON w CKE "Stara Rzeźnia", na Łasztowni, ul. T. Wendy 14
30.04.2015 godz 18:00
Andrzej Fader:
Niezależny dziennikarz i twórca filmowy. Przez lata pracował w Polskim Radiu i telewizji. Obecnie zajmuje się realizacją reportaży, filmów dokumentalnych i niestandardowych form audiowizualnych dla telewizji, instytucji kulturalnych, artystów i portali internetowych. Jako twórca niezależny porusza się pomiędzy publicystyką dziennikarską, reportażem i fabularyzowanym dokumentem.
Więcej informacji na http://www.faderproduction.eu/
Podczas pokazu zobaczymy następujące filmy:
"Mistrz i jego miasto" -impresja filmowa - "Fotografia staje się więc dla mnie dziwacznym medium, nową formą halucynacji: fałszywą na poziomie postrzegania, prawdziwą na poziomie czasu. Halucynacją umiarkowaną, w pewnym sensie skromną, podzieloną (z jednej strony "nie ma tego tutaj", z drugiej "ale to naprawdę było"): szalony obraz, ocierający się o rzeczywistość - Roland Barthes
"Chłopcy z Sorrento" - Grupa dwudziestoparolatków przeżywa swoją młodość w Szczecinie w latach 60-tych XX wieku. W 1964 kilka osób zakłada zespół "Nieznani", liderem jest Fabian, który trzy lata później wraz z Czerwono-Czarnymi gra przed Rolling Stones'ami w Sali Kongresowej w Warszawie.
"Kontrawersja" - film o polskim naukowcu i architekcie ze Szczecina, profesorze Adamie Szymskim
"Zaprojektuj swoje miasto" - Krótkometrażowy "socjal-esej", w którym mieszkańcom miasta zostanie zadane jedyne i zasadnicze pytanie: Jak zaprojektowałabyś swoje miasto?. To pytanie dotyczące nie tylko stanu miasta - to także pytanie o to jak się w nim czujemy i czy możemy coś w nim zmienić.
"ARTI GRABOWSKI - StatykAkcje" -Jest jednym z najwyżej cenionych artystów performance art młodego pokolenia. W ciągu 10 lat zrealizował ponad setkę działań, sugestywnych, pełnych humoru i zmysłu krytycznego. Występował na najważniejszych Festiwalach Sztuki Performance, Festiwalach Teatralnych, przeglądach sztuki video w Europie, Azji, Ameryce Płn. i Płd. Członek krakowskiego Stowarzyszenia "Fort sztuki", współorganizator oraz kurator wielu imprez artystycznych w Polsce i Europie.
Po projekcji spotkanie z autorem filmów Andrzejem Faderem.
Wstęp wolny
Pierwszy pokaz
Jestesmy po pierwszym pokazie z cyklu 70na70 szesc barwnych filmow 3 impresje filmowe z przed prawie 10lat oraz 3 filmy dokumentalne moglismy zobaczyc. tak więc zostało nam jeszcze 64 filmy do zobaczenia na spotkaniach w Starej Rzeźni.
foto nasza czujna reporterka Halina Saja
70 filmów na 70 lecie Szczecina
W roku 2015 – roku obchodów 70 lecia polskiego Szczecina, Stowarzyszenie Kamera zaprezentuje szerokiej publiczności 70 filmów dokumentalnych o znanych i mniej znanych szczecinianinach. W każdy ostatni czwartek miesiąca poczynając od 26 marca o godz. 18.00 w sali kinowej w "Starej Rzeźni" na Łasztowni odbędą się pokazy filmowe, podczas których będzie można obejrzeć profesjonalne produkcje filmowe szczecińskich twórców, filmy archiwalne a także filmy amatorskie i niezależne. Pokazom towarzyszyć bedą spotkania z bohaterami i autorami filmów.
Zapraszamy także wszystkich zainteresowanych do przesyłania swoich filmów dotyczących mieszkańców Szczecina lub postaci związanych z tym miastem, które zostaną także zaprezentowane podczas cyklu pokazów. Informacje na ten temat niebawem na stronie projektu.
Chcemy przybliżać mieszkańcom miasta oraz osobom przyjezdnym, historię Szczecina przez pryzmat sylwetek znanych i nieznanych szczecinian, którzy swoim życiem wypełniają karty tej historii. Dzięki pokazom filmowym szerokie grono odbiorców będzie miało okazję zapoznać się z historią miasta dzięki prezentacji wybranych życiorysów osób żyjących, pracujących i działających w Szczecinie od 1945 do 2015 roku. Miasto i jego klimat tworzą ludzie i właśnie ich doświadczenia budują tożsamość polskiego Szczecina od 70 lat.
Najbliższy pokaz:
26.03. 2015 r. godz. 18.00 – sala kinowa w Centrum Kultury Euroregionu "Stara Rzeźnia"
Prezentacja filmów Stowarzyszenia Kamera:
- "Blanca" - artystka szczecińska, rzeźbiarka i malarka
- "Modelarz" – impresja filmowa o zwykłym człowieku
- "Pionierka" – Krystyna Łyczywek – pionierka powojennego Szczecina, romanistka, tłumaczka literatury francuskiej. Uczestniczka Powstania Warszawskiego. Honorowa obywatelka Miasta Szczecin. Wielka miłośniczka Francji, odznaczona Orderem Francuskiej Legii Honorowej. Z zamiłowania podróżniczka, organizatorka, dziennikarka. Największą pasją życiową pani Krystyny jest fotografia, dzięki której jest znana na całym świecie. Za swoje zasługi dla kultury polskiej, uhonorowana złotym medalem Gloria Artis.
- "Czempion" - przedsiębiorca ze Szczecina, wraz z żoną Alicją od 1980 roku prowadzi Zakład Produkcji Odzieży AMICOR. Pasjonat koni sportowych i kanarków Harceńskich. Swoje pasje traktuje jako odskocznię od trudów dnia codziennego a jednocześnie stanowią one przestrzeń, w której pan Żdzisław osiąga liczne trofea i sukcesy.
- "Pan Ciasteczko" - mieszkaniec Szczecina, uczestnik większości wydarzeń kulturalnych odbywających się w mieście. Rozpoznawalny w środowisku artystycznym z powodu swojej konsekwencji bywania na imprezach kulturalnych. Jego główną pasją i sposobem na kontakt z drugim człowiekiem jest kultura i sztuka.
Po pokazie spotkanie z twórcami i bohaterami filmów.
Wstęp wolny