Kamera wspiera „Siwy Dym”

Siwydym0511070739_631342833564611_4733160415139411658_o

„Siwy dym” to tytuł filmu dokumentalnego o Radio ABC. Jego realizacja jest na półmetku – po etapie zdjęć przyszedł czas na montaż. Pieniądze na ten cel twórcy zamierzają zebrać przy pomocy portalu „Wspieram.to”.

-Chcielibyśmy nasze radio wpisać w historię Szczecina. Do 2005 roku słuchały go tysiące mieszkańców. Liczymy na to, że darzą rozgłośnię sentymentem i pomogą nam zrobić kolejny krok w uchwyceniu naszego marzenia – mówi Małgorzata Olejniczak, w latach 90. dziennikarka ABC, pomysłodawczyni realizacji dokumentu.

Wspieram.to jest stroną internetową, która umożliwia przekazywanie pieniędzy na pomysły i projekty artystyczne, kulturalne, społeczne. Dzięki niej mogą być one finansowane także przez osoby, które uznają je za ważne, bliskie, warte realizacji. Pozyskiwanie funduszy poprzez „Wspieram.to” odbywa się na zasadzie „wszystko albo nic”.
Kampania „Siwego dymu” rozpocznie się 11 marca i potrwa 45 dni. Zainteresowani projektem mogą wesprzeć go dowolną kwotą przez adres wspieram.to/siwydym w zamian za fizyczne nagrody, np. bilet na specjalny pokaz filmu, czy zabytkowy kubek z ABC. Tylko wtedy gdy połączone wsparcie wielu fanów radia będzie wystarczające, cel zostanie osiągnięty – w przeciwnym wypadku Wspierający otrzymują zwrot wpłaconej kwoty. Jest to metoda zarówno na weryfikację pomysłu, jak i zainteresowania Szczecinian – bo to dla nas właśnie powstaje film o Radio ABC.

Wśród nagród za wsparcie znajdują się zaproszenia na specjalny pokaz filmu, który twórcy zrealizują jesienią w szczecińskiej OFF Marinie. Otrzymuje je każdy, kto wesprze film kwotą 20 zł lub większą.

Za film odpowiadają m.in.:
Anna Krasowska (montaż)
Absolwentka PWSFTviT w Łodzi. Montowała kilkadziesiąt filmów dokumentalnych i fabularnych, m.in. „Wrzecino czasu” i „Słoneczny zegar” Andrzeja Kondratiuka i Igi Cembrzyńskiej, „Tony Halik opisuje świat” i „Historia Normana Davisa” Krzysztofa Wierzbickiego, „Wilno Miłosza” w reż. Andrzeja Miłosza czy „Pasja według księdza Jerzego” Leszka Wasiuty i Andrzeja Baworowskiego.

Jędrzej Niestrój (reżyseria, scenariusz)
Absolwent tzw. „Kowalni” i wieloletni wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na wydziale rzeźby oraz absolwent Mistrzowskiej Szkoły Wajdy. Prowadzi także wykłady z nowych mediów w Akadamii J. Długosza w Częstochowie. Ma na swoim koncie m.in. znakomity film dokumentalny „Przyszedł człowiek i wziął”, który w 2009 roku był pokazywany podczas HotDocs w Toronto w Kanadzie, w bloku najciekawszych światowych dokumentów, a także miał pokazy w Wielkiej Brytanii, RPA, Grecji oraz w Polsce. Prace wystawiał w Galerii Narodowej Zachęta, Muzeum Narodowym w Warszawie oraz Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Należy do nowego pokolenia artystów, którzy po 1989 r. w polskiej sztuce wprowadzali multimedia jako narzędzia pracy twórczej. Realizował filmy i projekty m.in. z Arturem Żmijewskim, artystą uznawanym za jednego z najlepszych współczesnych twórców w Europie. Razem zrobili m.in. uznaną za wybitną pracę „Berek”, „KR WP”.

Małgorzata Olejniczak (scenariusz, koprodukcja)
Dziennikarz, redaktor, wykładowca. Debiutowała w radio ABC w 1993 r. i pracowała w nim do 2000 r.. Była dziennikarzem, reporterem, wydawcą, sekretarzem redakcji, a także p.o. redaktora naczelnego. Od 2000 r. w Warszawie. Była m.in. z-cą redaktora naczelnego Ogólnopolskiego Magazynu „Dlaczego”, portalu internetowego „Korba.pl”, redaktorem w magazynie „Cogito” i „Lider Cogito” oraz z-cą szefa działu w „Super Ekspressie”. Obecnie jest redaktorem w wydawnictwie Polskapresse. W 2012 r. w wydawnictwie Buchman opublikowała biografię Wincentego Witosa, pracuje nad kolejną książką i scenariuszem filmu fabularnego.

Więcej informacji o produkcji można znaleźć również na:
facebook.com/radio.abc