„Łączy nas film – spotkania festiwalowe” to nowy projekt Stowarzyszenia Kamera dofinansowany ze środków Miasta Szczecin. Odbędą się 2 pokazy wartościowych filmów dokumentalnych w kinie Kamery w Szczecinie oraz prezentacja szczecińskiego Festiwalu Filmowego Senior Movie podczas 63 Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
Poprzez organizację 3 wydarzeń kulturalnych chcemy upowszechniać kulturę filmową a zwłaszcza kino dokumentalne niosące ważny przekaz psychologiczny i społeczny. Dodatkowo , na szerokim forum międzynarodowym branży filmowej zmierzamy promować idee międzynarodowego Festiwalu Filmowego Senior Movie takie jak: niezależne kino, międzypokoleniowość, aktywność i twórczość filmowa osób w wieku emerytalnym. Pokazy filmowe w Szczecinie to prezentacja dwóch doskonałych filmów dokumentalnych nagradzanych na Krakowskim Festiwalu Filmowym w latach 2021-2022 oraz na innych prestiżowych festiwalach w Polsce i na świecie. Filmy poruszają skrajnie ważne kwestie społeczne : wojna czy opresyjność systemu komunistycznego. Wspólnym mianownikiem filmów dokumentalnych jest odwołanie się do historii, tej sprzed ponad 50 lat ale i tej nie tak bardzo odległej sięgającej kilku lat wstecz. Poprzez osobiste wspomnienia, traumy bohaterów oraz poprzez odkrycie materiałów archiwalnych, mamy dostęp do świata emocji, które uwalniają się pod wpływem trudnych sytuacji i wydarzeń. Każdy film daje naukę , daje refleksję i zadaje pytania, czyniąc tym samym przestrzeń do otwartej dyskusji , która odbędzie się po każdej projekcji.
Zaprezentujemy następujące filmy:
1 . „Syndrom Hamleta” reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski – film przedstawia pokolenie młodych Ukraińców naznaczone czasem wojny i politycznego przełomu. Punktem wyjścia filmu są przygotowania do spektaklu teatralnego luźno opartego na motywach szekspirowskiego „Hamleta”. Próby, w połączeniu z wejściem w prywatne życie bohaterów tworzą poruszający portret pokolenia, które chce zmierzyć się z wojenną traumą i bolesną przeszłością, która teraz, po inwazji Rosji na Ukrainę, staje się zarówno ich teraźniejszością.
2. „1970” reż. Tomasz Wolski – film ujawnia rzeczywistą dynamikę wydarzeń grudnia 1970 roku w Gdańsku, Szczecinie. Łącząc archiwalne zdjęcia z niedawno odkrytymi zapisami rozmów ówczesnych decydentów (którzy ożywają na ekranie dzięki animacjom), reżyser tworzy całościowy obraz protestów. Oddaje hołd ich uczestnikom, ale przede wszystkim rzuca nowe światło na działania władz: pokazuje tych, którzy wydawali rozkazy, i posłusznych wykonawców, przypomina konkretne nazwiska, demaskuje mechanizmy represji i propagandy. (pokaz 19 maja o godz. 19.00)
Kolejnym działaniem w ramach spotkań festiwalowych będzie prezentacja Festiwalu Filmowego Senior Movie oraz dokonań twórców filmowych ze Szczecina m.in Krzysztofa Kuźnickiego, Anny Wiśniewskiej, na Krakowskim Festiwalu Filmowym w dniach 28.05 -4.06.2023r. W ramach prezentacji odbędzie się wydarzenie w strefie INDUSTRY. Możliwość zaprezentowania szczecińskiego Festiwalu Senior Movie w takich międzynarodowych okolicznościach, daje duże szanse na szersze propagowanie idei międzypokoleniowości festiwalu oraz nawiązanie ważnych kontaktów branżowych, co skutkować będzie dalszym planowaniem i sieciowaniem festiwalu Senior Movie. Jednocześnie będzie to promocja Szczecina jako miasta bogatego w ofertę kulturalną i otwartego na międzynarodowe inicjatywy filmowe.