aktualności

Czytanie performatywne - Guy de Maupassant

18 czerwca 2023 r o godz. 19.00 zapraszamy na ostatnie wydarzenie z cyklu "Portrety miasta- cykl wydarzeń kulturalnych". Projekt finansowany przez Miasto Szczecin oraz Stowarzyszenie Kamera.
W 130 rocznicę śmierci Guy de Maupassant'a prezentujemy  czytanie performatywne jego opowiadań pt "Topielec" w tłumaczeniu Krystyny Łyczywek - znanej szczecińskiej fotografki zmarłej w 2021 roku.

Chcemy przybliżyć publiczności mniej znane oblicze pani Krystyny jako romanistki, tłumaczki literatury francuskiej. Za swoje zasługi na rzecz kultury francuskiej otrzymała Order Narodowy Legii Honorowej.
Dzieła Guya de Maupassanta dotykają problemów społecznych i nacechowane są bogatą obyczajowością. Pisarz skupia się na zagadnieniach moralnych i czerpie z filozofii dekadentyzmu. W swoich powieściach i nowelach pisarz daje wyraz własnym poglądom filozoficznym; przede wszystkim przekonaniu, że poznanie ludzkie jest bardzo niedoskonałe oraz że wartości we współczesnym mu świecie zostały zdegradowane. Maupassant był także przekonany, że istnienie zła i jego obecność w życiu człowieka jest nieuchronna.
Czytanie performatywne wykonają aktorzy:
Barbara Lewandowska oraz Michał Przybyszewski.
Video, światła, dźwięki: Krzysztof Kuźnicki, Anna Wiśniewska
Zapraszamy!
Wstęp wolny.
!!!!!!!!W związku z dużym zainteresowaniem naszym wydarzeniem i ograniczoną liczbą miejsc na widowni...informujemy, że obowiązuje mailowa rezerwacja miejsc na czytanie performatywne 18.06. 2023. Prosimy rezerwować miejsca pisząc na mail: ngokamera@gmail.com, w tytule wiadomości podając :topielec, w treści prosimy podać imię i ilość osób. Dziękujemy

 


"Lex Drewiński w kosmosie" - pokaz filmu

Zapraszamy 12 maja 2023r.o godz. 19.00 do Kamery na pokaz filmu!
„Lex Drewiński w Kosmosie” to film dokumentalny zrealizowany przez Marka Osajdę (scenariusz, realizacja, kierownictwo produkcji, asystent planu) w duecie twórczym, z montażystą i autorem zdjęć Bartoszem Jurgiewiczem. Historia ikony plakatu – pochodzącego ze Szczecina wybitnego plakacisty, nagradzanego na prestiżowych konkursach na całym świecie prof. Lexa Drewińskiego. Opowieść o jego życiu, karierze artystycznej, drodze do sukcesu i podejściu do sztuki oraz roli artysty, ale także poruszająca opowieść o plakacie, w którym zgodnie z zasadą profesora Drewinskiego w plakacie odejmować znaczy dodawać.

Znamy jego plakaty. Mijamy je na ulicy, ale nie znamy ich autora. To Lex Drewinski, który już jako młody chłopiec zakochał się w kinie i plakacie. A po latach otrzymał ponad dwieście nagród na międzynarodowych i krajowych festiwalach.
W jego domu rodzinnym sztuka była tematem codziennych rozmów. " Na śniadanie sztuka, na obiad sztuka i na kolację sztuka". Od zawsze wiedział, że będzie się nią zajmował zawodowo. Całe kieszonkowe wydawał na bilety. Potrafił oglądać nawet kilka filmów dziennie. Najczęściej chodził do premierowego kina "Kosmos", w pobliżu domu. Czekając na seanse przyglądał się plakatom, które je zapowiadały. Fascynowały go tak jak filmy.
Stan wojenny, zamknięte granice, duszna atmosfera i brak perspektyw. Lex Drewiński podjął decyzję o ucieczce do Berlina Zachodniego. Nie znał języka, nie miał pieniędzy, ale miał talent, pomysły i wizję swojej drogi artystycznej. Innej od innych. Jego pozornie przewrotne motto „odejmować znaczy dodawać ”oznacza maksymalny skrót i to on daje plakatom profesora niezwykłą moc.
Po wygraniu konkursu na profesurę w Fachhochschule w Poczdamie Lex Drewinski kierował Pracownią Projektowania Graficznego, a jego studenci zdobywali nagrody. Także na festiwalach filmowych.
Większość prac Lexa Drewinskiego pokazuje „ułomności” naszego świata. Nienawiść, agresję, pychę, niesprawiedliwość, okrucieństwo i wojnę. Profesor wojny nie zaznał, ale jest ona głównym tematem jego prac. Uważa, że jesteśmy jej blisko. Bliżej, niż za pięć dwunasta, a może już po...?. Kosmos Lexa Drewinskiego to nie tylko jego dawne, ulubione kino.
Opowieści bohatera filmu towarzyszą plakaty. Jak i dlaczego powstawały. I jak splatały się z jego życiem. Plakatom nie są potrzebne słowa, mogą być zrozumiane wszędzie.
Ściana Centrum Dialogu Przełomy, na pl. Solidarności w Szczecinie. Na plakatach czołgi z gąsienicami w kształcie faszystowskich krzyży, a na ich wieżach czerwone gwiazdy. A potem na ekranie widzimy jak na drodze prowadzącej do Centrum profesor przykleja do płyt duże gwiazdy z nazwiskami komunistycznych dyktatorów. Lenin, Stalin, Ceausescu, Kim Ir Sen, Putin. Nazwał ją „ Aleją wstydu”. Na jej końcu pojawia się gwiazda z wymownym znakiem zapytania...
Scenariusz i reżyseria Marek Osajda
Zdjęcia i montaż Bartosz Jurgiewicz
Zapraszamy! Wstęp wolny!

Pokaz w ramach projektu Portrety miasta -cykl wydarzeń kulturalnych dofinansowanego przez Miasto Szczecin

 


Portrety miasta - kalendarz wydarzeń 2023

 

 

 

 

Zapraszamy na wydarzenia:

12.05.2023 godz. 19.00 - Pokaz filmu "Lex Drewiński w kosmosie" reż. Marek Osajda

18.06.2023 godz. 19.00 - czytanie performatywne opowiadań  Guy de Maupassant'a "Topielec" w wykonaniu Barbary Lewandowskiej i Michała Przybyszewskiego. Multimedia: Krzysztof Kuźnicki, Anna Wiśniewska

Wstęp wolny!

Projekt Portrety miasta- cykl wydarzeń kulturalnych dofinansowany przez Miasto Szczecin


Relacja z pokazu "Obraz trzeci"

31 marca odbył się pokaz filmu "Obraz trzeci" w ramach  projektu "Portrety miasta - cykl wydarzeń kulturalnych" i porozmawialiśmy o diaporamie z przemiłą publicznością.


Pokaz filmu "Obraz trzeci" - inauguracja projektu "Portrety miasta- cykl wydarzeń kulturalnych " edycja 2023!

 

 

 

 

Zapraszamy na pokaz filmu "Obraz trzeci" w reż. Anny Wiśniewskiej i Krzysztofa Kuźnickiego w ramach projektu "Portrety miasta -cykl wydarzeń kulturalnych" dofinansowanego ze środków Miasta Szczecin. Film opowiada o sztuce diaporamy i przybliża sylwetki znanych twórców w tej dziedzinie takich jak Krystyna Łyczywek, Beata Bogusławska, Krzysztof Lachowicz, Sławomir Fiebig.

Zapraszamy do naszej siedziby 31 marca 2023r  na godz.  19.00.

Po projekcji rozmowa z twórcami.

Wstęp wolny. Zapraszamy!


Pokaz filmu "Obraz Trzeci"

17 grudnia 2022. odbył się pokaz etiudy dokumentalnej pt.  "Obraz Trzeci" w reżyserii Krzysztofa Kuźnickiego oraz Anny Wiśniewskiej. Film opowiada o sztuce diaporamy i przybliża sylwetki znanych twórców w tej dziedzinie takich jak Krystyna Łyczywek, Beata Bogusławska, Krzysztof Lachowicz, Sławomir Fiebig. Po projekcji miała miejsce dyskusja z twórcami. Pokaz zamykał coroczną edycję projektu " Portrety Miasta" finansowanego przez Miasto Szczecin.

 


Pokaz filmu "Obraz trzeci"

 

 

 

 

Ostatnie wydarzenie w ramach naszego cyklu "Portrety miasta- cykl wydarzeń kulturalnych. Zapraszamy 17 grudnia 2022r. o godz. 19.00 do siedziby Stowarzyszenia Kamera al. Papieża Jana Pawła II 17 W Szczecinie.
Zobaczymy film dokumentalny o diaporamie.

"Obraz trzeci"

reż. Krzysztof Kuźnicki, Anna Wiśniewska
zdjęcia Krzysztof Kuźnicki, Anna Wiśniewska, Jakub Romanowski
muzyka Piotr Klimek
Produkcja Stowarzyszenie Kamera
2022
Partner Główny: Miasto Szczecin
wstęp wolny

Spotkanie z diaporamą Beaty Bogusławskiej

29 października 2022r o godz. 19.00 w Kamerze odbył się pokaz diaporam Beaty Bogusławskiej. To kolejna dotychczas nie prezentowana odsłona projektu "Portrety - miasta - cykl wydarzeń kulturalnych" realizowanego przez Stowarzyszenie Kamera i finansowanego przez Miasto Szczecin. Zobaczyliśmy kilkanaście diaporam o różnym ładunku emocjonalnym. Po pokazie dyskusjom z autorką i widzami nie było końca....


PORTRETY MIASTA - Pokaz diaporam

W ramach cyklu Portrety Miasta, zapraszamy serdecznie na pokaz diaporam Beaty Bogusławskiej.
Kiedy: 29.10.2022 godz. 19:00
Gdzie: Stowarzyszenie Kamera Al. Jana Pawła II 17 (wejście od ulicy Mazurskiej)
Wstęp wolny!
"Diaporama to przenikanie, przenikanie to.. moje życie i pasja.
Przenikanie obrazów, myśli, ludzi, poszukiwań i rozwiązań, codziennej kreatywności, zwyłości.
Czy można to zawrzeć w Jednym obrazie/jednej pracy – Można to daje właśnie przenikanie. Trzeci obraz który jest połączeniem istniejących dwóch. Przenikanie to możliwość. Czy może być coś piękniejszego?
Zapraszam do odkrywania trzeciego obrazu w moich diaporamach."
Beata Bogusławska - fotografik, diaporamista, animator kultury, prezes Fotoklubu Zamek, viveprezes FGT Kontur.
Diaporamy:
- Zwykłość,
- Czekam,
- A-nie-le,
- Spacer,
- Ty,
- Taniec,
- Kobieta 102%,
- Zniewolony umysł,
- Tęcza,
- Sito mych myśli,
- Nocne smsy,
- Operacja rozdzielenia bliźniaków syjamskich,
- Labirynt
Projekt finansowany ze środków Miasta Szczecin

 


"Opowiadania Morskie" Czytanie performatywne.

W siedzibie Stowarzyszenia Kamera odbyło się po raz drugi  czytanie performatywne  prozy Jerzego Pachlowskiego pt." Opowiadania morskie" W czytaniu wzięli udział Michał Przybyszewski, Maciej Sikorski oraz Jerzy Pachlowski ( syn autora). Po odczytaniu fragmentów książki publiczność miała okazję zadać pytania synowi Jerzego, który uzupełnił kontekst prezentowanej treści o własne wspomnienia oraz refleksje.

 


Czytanie performatywne - Opowiadania morskie

 

 

 

 

Zapraszamy na kolejne wydarzenie z cyklu Portrety Miasta -  czytanie performatywne prozy Jerzego Pachlowskiego pt. "Opowiadana Morskie", Wydawnictwo Poznańskie 1977.

Jerzy Pachlowski (ur.1930, zm. 2012) - polski prozaik. Od 1956 roku mieszkał w Szczecinie. W latach 1956–1958 był redaktorem dziennika "Głos Szczeciński" oraz tygodnika "Ziemia i Morze". W latach 1958–1964 pracował jako rybak dalekomorski. W latach 1976–1981 był prezesem Oddziału Związku Literatów Polskich w Szczecinie.

Wykonawcy:
Czytanie tekstu, opracowanie sceniczne:
Michał Przybyszewski
Maciej Sikorski
Jerzy Pachlowski (syn autora)

Muzyka do piosenek: Miłosz Miecznik
Multimedia i wideo: Krzysztof Kuźnicki, Anna Wiśniewska

Tekst prezentowany w Podziemnej Scenie Teatralnej Stowarzyszenia Kamera zabierze widza do tajemniczego świata rybaków dalekomorskich. Jest to opowieść o odległych zakątkach ziemi, zwyczajach panujących wśród załogi oraz o jej przygodach towarzyszących zarówno podczas rejsu jak i w chwili zejścia na ląd (w tym miłosnych). Tego wieczoru wskrzeszony Jerzy Pachlowski marynarską gwarą i zaopatrzony w szklaneczkę rumu zabierze nas w świat morskich opowieści.

Czas: 27 sierpnia  2022r. godzina 20.00
Miejsce: Stowarzyszenie Kamera Al. Papieża Jana Pawła II 17 Szczecin ( Wejście od Mazurskiej)

WSTĘP WOLNY

Projekt finansowany ze środków Miasta Szczecin i Stowarzyszenia Kamera.


Wieczór z prozą Jerzego Pachlowskiego już za nami ...

Pięknego ciepłego wieczoru 18 czerwca 2022 odbyło się czytanie performatywne prozy szczecińskiego marynisty- pisarza Jerzego Pachlowskiego. Czas rozpoczynających się wakacji doskonale sprzyjał temu,  by zgromadzona publiczność mogła zagłębić się w romantyczny morski klimat prozy lekkodusznego marzyciela. W czytaniu udział wziął Jerzy Pachlowski Jr. - sam syn autora, Michał Przybyszewski - aktor oraz aktor Maciej Sikorski, którego piosenki oparte na prozie Pachlowskiego doskonale dopełniały całości.

Spektakl spotkał się z bardzo dobrym odbiorem publiczności, wśród której pojawiły się głosy, że morskie opowieści ożyły tego wieczoru naprawdę wypełniając niewielką przestrzeń Podziemnej Sceny Teatralnej zapachem morskiej fali na której sami wraz z pisarzem odpłynęli w nieznane.

 


"Opowiadania Morskie" - Czytanie performatywne

 

 

 

 

Zapraszamy na kolejne wydarzenie z cyklu Portrety Miasta. Tym razem zespół Stowarzyszenia Kamera przygotował czytanie performatywne prozy Jerzego Pachlowskiego pt. "Opowiadana Morskie", Wydawnictwo Poznańskie 1977.

Jerzy Pachlowski (ur.1930, zm. 2012) - polski prozaik. Od 1956 roku mieszkał w Szczecinie. W latach 1956–1958 był redaktorem dziennika "Głos Szczeciński" oraz tygodnika "Ziemia i Morze". W latach 1958–1964 pracował jako rybak dalekomorski. W latach 1976–1981 był prezesem Oddziału Związku Literatów Polskich w Szczecinie.

Wykonawcy:
Czytanie tekstu, opracowanie sceniczne:
Michał Przybyszewski
Maciej Sikorski
Jerzy Pachlowski (syn autora)

Muzyka do piosenek: Miłosz Miecznik
Multimedia i wideo: Krzysztof Kuźnicki, Anna Wiśniewska

 

Tekst prezentowany w Podziemnej Scenie Teatralnej Stowarzyszenia Kamera zabierze widza do tajemniczego świata rybaków dalekomorskich. Jest to opowieść o odległych zakątkach ziemi, zwyczajach panujących wśród załogi oraz o jej przygodach towarzyszących zarówno podczas rejsu jak i w chwili zejścia na ląd (w tym miłosnych). Tego wieczoru wskrzeszony Jerzy Pachlowski marynarską gwarą i zaopatrzony w szklaneczkę rumu zabierze nas w świat morskich opowieści.

Czas: 18 Czerwca 2022 godzina 20.00
Miejsce: Stowarzyszenie Kamera Al. Papieża Jana Pawła II 17 Szczecin ( Wejście od Mazurskiej)

WSTĘP WOLNY

Projekt finansowany ze środków Miasta Szczecin i Stowarzyszenia Kamera.


Relacja z pokazu filmu dokumentalnego "Iskierka"

Za nami kolejny pokaz filmu dokumentalnego. pt "Iskierka", który odbył się w ramach projektu Portrety Miasta w dniu 6 maja 2022 w siedzibie naszego stowarzyszenia.

Temat filmu który opowiadał o dzieciach z zespołem Downa i ich rodzicach spotkał się z pozytywnym odbiorem publiczności a po emisji wywiązała się długa dyskusja. Z filmu mogliśmy się dowiedzieć o pomocy jaką rodzicom niesie Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa ISKIERKA ze Szczecina , które oferuje rehabilitację oraz prowadzi działania kulturalne. Dyskusje po projekcji są bardzo częstym elementem naszych pokazów gdyż publiczność chętnie dzieli się osobistymi przeżyciami i doświadczeniami związanymi z tematem filmu.

 


PORTRETY MIASTA - pokaz filmu dokumentalnego "Iskierka"

 

 

 

 

W ramach kolejnego wydarzenia z cyklu " Portrety Miasta" zapraszamy wszystkich chętnych na pokaz filmu dokumentalnego "Iskierka" w reżyserii Wiesławy Piećko.

Termin pokazu - 6 maja 2022 godzina 19.00

Miejsce: Stowarzyszenie Kamera Al. Jana Pawła II 17 (wejście od ulicy Mazurskiej)

WSTĘP WOLNY!

"Narodziny dziecka to dla rodziców jedno z najpiękniejszych przeżyć w życiu, pełne radości i wzruszeń. Kiedy jednak biorąc je po raz pierwszy na ręce dowiadują się, że znacznie odróżnia się ono od innych dzieci, często przepełnia ich żal i smutek, a czasem również negatywne emocje. Z pomocą przychodzi im Iskierka, Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa, które zapewnia swoim młodym podopiecznym rehabilitację, prowadząc także działania o charakterze edukacyjnym i kulturalnym." (filmpolski.pl)

"Iskierka", 2014

Reżyseria - Wiesława Piećko
Scenariusz - Wiesława Piećko
Zdjęcia - Bartosz Bieniek
Muzyka - Piotr Klimek

Nagrody

2014 - Łagów (Lubuskie Lato Filmowe)-Złote Grono w Konkursie Filmów Dokumentalnych
2014 - Koszalin (w latach 2003-2004 Kołobrzeg) (Europejski Festiwal Filmowy "Integracja Ty i Ja")-Wyróżnienie za "poruszającą opowieść o rodzicach dzieci z zespołem Downa"
2014 - Łódź (Festiwal Mediów "Człowiek w zagrożeniu")-Dyplom Honorowy
za "uważne oko realizatora, towarzyszące rodzinom dzieci niepełnosprawnych"

 

 

 


Portrety Miasta - Stan 1981 - relacja

Za nami pierwszy pokaz filmu, który został wyświetlony w ramach cyklu "Portrety Miasta".  "Stan 1981" przypomniał nam o wydarzeniach, które rozegrały się w Szczecinie w czasie ogłoszenia stanu wojennego. Relacje naocznych świadków - bohaterów reportażu - wzbudziły silne emocje  u widzów, którzy pamiętają tamten czas. Emocje tego dnia towarzyszyły również młodszemu pokoleniu gdyż obecnie toczące się wydarzenia za wschodnią granicą nadają reportażowi ponadczasowy wydźwięk.


"Stan 1981" - pokaz filmu o stanie wojennym

 

 

 

 

W dniu 18 marca w siedzibie Stowarzyszenia Kamera odbędzie się pokaz filmu "Stan 1981". Jest to film dokumentalny z elementami animacji, relacjami naocznych świadków mówiący o wydarzeniach z 13 grudnia 1981 roku w Szczecinie.

Godzina 19.00

Wstęp: Wolny

 


Pokaz premierowy etiudy dokumentalnej "Stan 1981"

Ostatnie wydarzenie z cyklu "Portrety  miasta -cykl wydarzeń kulturalnych"  już za nami. 17 grudnia obejrzeliśmy premierowo film Krzysztofa Kuźnickiego i Anny Wiśniewskiej pt. "Stan 1981"

Film zrealizowany metoda animacji poklatkowej przedstawia wspomnienia osób pamiętających wprowadzenie stanu wojennego w Polsce 13 grudnia 1981 roku. Mieszkańcy Szczecina opowiadają o swoich przeżyciach i emocjach związanych z tym mocnym historycznie czasem. W filmie prezentujemy także fotografie dotąd niepublikowane ze stoczni szczecińskiej oraz  z ulic Szczecina, na których rozgrywały się niejednokrotnie dramatyczne wydarzenia...

Projekt Portrety Miasta jest finansowany ze środków Miasta Szczecin i Stowarzyszenia Kamera


"Nie wiem gdzie jestem"

I już po pokazie filmu "Nie wiem gdzie jestem"  w reżyserii Jakuba Romanowskiego. Po projekcji długo toczyła się dyskusja z autorem...

„Nie wiem gdzie jestem” opowiada o największym antagoniście pamięci – zapomnieniu. To poszukiwanie odpowiedzi na pytanie kim jest człowiek bez swojej tożsamości. Anna, 89-letnia kobieta w wyniku postępującej choroby Alzheimera nie może funkcjonować sama i zamieszkuje z rodziną. Film ukazuje próbę zaadaptowania się jej członków do nowej sytuacji, jest poszukiwaniem bliskiej im osoby, która przez chorobę wydaje się być kompletnie obca.

 


Portrety Miasta

W kolejnej odsłonie Portretów miasta zobaczymy film nagrodzony na Zachodniopomorskich Shortach podczas Szczecin Film Festival 2021 pt. "Nie wiem gdzie jestem".

reżyseria:
Jakub Romanowski
zdjęcia: Jakub Romanowski
zdjęcia archiwalne: Jerzy Romanowski, Tomasz Pastuszak
opieka artystyczna: Krzysztof Kuźnicki, Anna Wiśniewska
produkcja: Stowarzyszenie Kamera 2020
czas: 22 min

Opis filmu:
„Nie wiem gdzie jestem” opowiada o największym antagoniście pamięci – zapomnieniu. To poszukiwanie odpowiedzi na pytanie kim jest człowiek bez swojej tożsamości. Anna, 89-letnia kobieta w wyniku postępującej choroby Alzheimera nie może funkcjonować sama i zamieszkuje z rodziną. Film ukazuje próbę zaadaptowania się jej członków do nowej sytuacji, jest poszukiwaniem bliskiej im osoby, która przez chorobę wydaje się być kompletnie obca.

Wstęp wolny.
Liczba miejsc ograniczona!

Obowiązuje reżim sanitarny.

Projekt Portrety Miasta jest finansowany ze środków Miasta Szczecin i Stowarzyszenia Kamera.


"Nie wiem gdzie jestem" z nagrodą!

Mamy sukces! Film Jakuba Romanowskiego dostał główną nagrodę na Szczecin Film Festiwal w kategorii Zachodniopomorskie "Shorty"
Film wywołał poruszenie wśród widzów i burzliwą dyskusję.
Opis filmu "Pamięć pomaga podtrzymać tożsamość człowieka. Dzięki niej możemy rozpoznać bliskich, nabywać nowe umiejętności i odtwarzać wspomnienia. „Nie wiem gdzie jestem” opowiada o największym antagoniście pamięci – zapomnieniu. To poszukiwanie odpowiedzi na pytanie kim jest człowiek bez swojej tożsamości. Anna, 89-letnia kobieta w wyniku postępującej choroby Alzheimera nie może funkcjonować sama i zamieszkuje z rodziną. Film ukazuje próbę zaadaptowania się jej członków do nowej sytuacji, jest poszukiwaniem bliskiej im osoby, która przez chorobę wydaje się być kompletnie obca."


"Wieża z klocków"

15 października w naszym kinie  odbył się pokaz filmu "Wieża z klocków" w reżyserii Magdaleny Myszkiewicz i Krzysztofa Kuźnickiego w ramach "Portrtety miasta - cykl wydarzeń kulturalnych". Film  święci triumfy na festiwalach w Polsce i zagranicą i dotyka ważnego problemu...

Pewne historie przylegają do naszych myśli,serc i odczuć tak mocno,że trudno o nich zapomnieć,zostają w głowie na długo. Tak było z niezwykle wzruszającą historią opowiedzianą w spektaklu w reżyserii Arkadiusza Buszko “Wieża z klocków”,którego scenariusz (na podstawie książki autorstwa Katarzyny Kotowskiej) zainspirował twórców do stworzenia etiudy filmowej techniką animacji poklatkowej.Zapis doświadczeń wynikających z decyzji o podjęciu się wychowania adoptowanego dziecka w impresyjnej formie etiudy filmowej wzrusza i skłania do refleksji. Opowieść o miłości a przede wszystkim o konsekwencjach jej braku i wielkiej potrzebie jej zaspokojenia jest krokiem ku odczarowywaniu adopcji, która wciąż dla wielu pozostaje tematem tabu.
Po projekcji odbyło się spotkanie z reżyserem.
Projekt finansowany ze środków Miasta Szczecin oraz Stowarzyszenia Kamera.

 


Drugie czytanie performatywne już za nami....

28 sierpnia ponownie w licznym gronie spotkaliśmy się na odczytaniu fragmentów książki Jarosława Błahego "Rzeźnik z Niebuszewa".


"Rzeźnik z Niebuszewa" odczytany.

19 czerwca  w ramach "Portretów miasta"  odbyło się pierwsze czytanie performatywne w tym roku. Odczytano fragmenty prozy Jarosława Błahego "Rzeźnik z Niebuszewa".  Aktorzy Michał Przybyszewski i Maciej Sikorski sięgając do sugestywnych aktorskich interpretacji urzekli publiczność. Po czytaniu odbyła się rozmowa z twórcami wydarzenia i autorem książki.


"Mój grudzień 70"

Pierwsze w 2021roku  i to na żywo u nas w Kamerze spotkanie za cyklu "Portrety miasta -cykl wydarzeń kulturalnych" odbyło się. Pokaz filmu o wydarzeniach z grudnia 1970 .
Nasz film to opowieści świadków pamiętających tamte zdarzenia od dziecka po

dorosłe już osoby w tamtym czasie.
"Mój grudzień 1970"
produkcja Stowarzyszenie Kamera
Realizacja Anna Wiśniewska, Krzysztof Kuźnicki
Muzyka Michał Przybyszewski
Projekt Portrety Miasta jest finansowany ze środków Miasta Szczecin i Stowarzyszenia Kamera.

 


Portrety Miasta - Mój grudzień 70

Kino w Kamerze 21/05/2021 godzina 19:00 
Pierwsze w 2021 i to na żywo u nas w Kamerze spotkanie będzie pokaz filmu o wydarzeniach z grudnia 1970 .
Nasz film to opowieści świadków pamietających tamte zdarzenia od dziecka bo dorosłe już osoby w tamtym czasie.
"Mój grudzień 1970"
produkcja Stowarzyszenie Kamera
Realizacja Anna Wiśniewska, Krzysztof Kuźnicki
Muzyka Michał Przybyszewski
Projekt Portrety Miasta jest finansowany ze środków Miasta Szczecin i Stowarzyszenia Kamera.
wstęp wolny w reżimie sanitarnym!

Pionierka / Krystyna Łyczywek

Krysia Łyczywek i nasza ostatnio wycieczka do Poznania gdzie odwiedziliśmy jej szkołę i koleżankę z klasy..... z realizacji filmu Pionierka mamy w magazynach tony archiwów rozmów wywiadów chyba czas na serial dokumentalny o naszej Pionierce. Na szczęście film to taka kapsuła gdzie wiecznie jesteśmy żywi i tak tez zostanie w naszych filmach. Do zobaczenia Pani Krystyno!Portret Mamy

W maju 2020 mieliśmy premierę filmu na naszym podwórkowym kinie a od piątku (26,03,2021) film autorstwa Eli Blanki jest dostępny na naszym kanale YouTube zapraszamy do oglądania.

 

 

 


Link do filmu .... premiera!!!

Ood tej pory czyli 18:00 do 23:59 będzie czynny link do naszego filmu.

Mój grudzień 70.

Zapraszamy!


"Mój grudzień 1970" /premiera filmu

Ostatnie spotkanie w 2020 i najgorzej ze on-line bo jak nie widzieć was na żywo.
Nasze grudniowe spotkanie będzie uświęceniem kolejnego z serii filmów o wydarzeniach z grudnia 1970 .. a o po naszej obserwacji to można by było zrobić festiwal takich filmów bo chyba powstało kilka takich dzieł.
Nasz film to opowieści świadków pamietających tamte zdarzenia od dziecka bo dorosłe już osoby w tamtym czasie.
Rozpoczniemy krótkim wstępem naszym z siedziby Kamery rozmową z twórcami.
19:00 wejście ze studia Kamery.
Film będzie widoczny 18.12.2020 od godziny 19:00 przez 4 godziny na naszym kanale Vimeo a link także udostępnimy na naszej stronie ngokamera.pl oraz na fesjbuku Kamerowym.
"Mój grudzień 1970"
produkcja Stowarzyszenie Kamera
Realizacja Anna Wiśniewska, Krzysztof Kuźnicki
Muzyka Michał Przybyszewski
Serdecznie zapraszamy na spotkanie z nami w sieci ...
Projekt Portrety Miasta jest finansowany ze środków Miasta Szczecin i Stowarzyszenia Kamera.


Portrety miasta - Online

27 listopada to dzień kiedy zobaczymy online nasze wydarzenie a w nim zobaczycie nas i oczywiście film. Dla ciekawostki zamieszczamy naszą rozmowę z Markiem Osajdą serdecznie zapraszamy do oglądania. (film będzie widoczny przez 2h od rozpoczęcia wydarzenia czyli od 19:00 do 21:00

a link znajdziecie tutaj oraz na naszej fesjbukowej ścianie.

Z cyklu "Portrety miasta - cykl wydarzeń kulturalnych" zapraszamy na kolejne spotkanie w Kamerze ale niestety online. Rozpoczniemy krótkim wstępem naszym z siedziby Kamery, plus rozmowa nagrana z twórcą filmu Markiem Osajdą.
Po tej celebracji zobaczymy film udostępniony na naszym kanale,
a zobaczymy "Skazany na plakat". Dokument opowiada o profesorze Leszku Żebrowskim, jednym z najbardziej znanych i szanowanych twórców plakatów w kraju i na świecie. Reżyserem filmu o profesorze - o jego życiu, twórczości i wielkiej miłości do natury jest znany szczeciński dziennikarz i dokumentalista Marek Osajda, a autorem zdjęć - Bartosz Jurgiewicz.
Projekt Portrety Miasta jest finansowany ze środków Miasta Szczecin i Stowarzyszenia Kamera.

https://youtu.be/WJkGLlinBh0


Portrety miasta. Pokazy

W ramach Portretów miasta zobaczymy :

26.06 2020 g.19.00 Susudata oraz Maszkarony na szczecińskich podwórkach

27.06.2020 g.19.00 Mamo jak ja się nazywam.

„Susudata” – dokumentalna opowieść o jednym dniu z życia miasta Szczecin, podzielona na pięć aktów odpowiadających kolejnym porom dnia. Przez „oko” kamery podglądamy miasto w jego różnych odsłonach od świtu do nocy. Rytm filmu odpowiada rytmowi miejskiej aktywności ludzi podczas pracy i odpoczynku. Film inspirowany kinem awangardowym z gatunku „city symphony” z lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku.

reżyseria:
Anna Wiśniewska
zdjęcia: Krzysztof Kuźnicki, Anna Wiśniewska, Maciej Zarzycki
muzyka: Piotr Klimek
produkcja: Stowarzyszenie Kamera 2015
czas: 60 min.

"Maszkarony na szczecińskich podwórkach"
realizacja Las sztuki 2018
czas: 3min.

 

"Mamo jak ja się nazywam".  Historia, która mogła tylko wydarzyć się w filmie fabularnym dzieje się w życiu . Poszukiwanie azylu na świecie spowodowało burze w życiu, która już dawno ucichła ale ciągle ma wpływ na czas obecny.
reż. Anna Wiśniewska
Krzysztof Kuźnicki
rysunki do animacji: Rozalia Zych
reżyseria animacji: Michał Przybyszewski
dźwięk Jerzy Pachlowski

czas: 20 min.

Wstęp wolny. Obowiązują zapisy tel. 501838708 lub ngokamera@gmail.com.

Liczba miejsc ograniczona!!!!

Obowiązuje reżim sanitarny:
Zachowanie dystansu min. 1,5 metra.
Obowiązkowe maseczki/przyłbice.
Dezynfekcja dłoni przy wejściu na teren imprezy i wyjściu.
Złożenie przez uczestnika obowiązkowego pisemnego oświadczenia przy wejściu na imprezę lub wcześniej drogą online, że uczestnik, według swojej najlepszej wiedzy, nie jest osobą zakażoną oraz nie przebywa na kwarantannie lub pod nadzorem epidemiologicznym.
Uczestnictwo w wydarzeniu jest równoznaczne z akceptacją ww. regulaminu, którego zapisów uczestnik jest zobowiązany przestrzegać.

Projekt Portrety Miasta jest finansowany ze środków Miasta Szczecin i Stowarzyszenia Kamera.


Portrety miasta - kino plenerowe

Zapraszamy 29 maja o godz. 19.00 na podwórko Kamery na pokaz w formie kina plenerowego w ramach projektu "Portrety miasta - cykl wydarzeń kulturalnych".

Obejrzymy film Eli Blanki pt. "Portret mamy" z 2020roku. Film dokumentalny o Annie Paszkiewicz - znanej szczecińskiej artystce rzeźbiarce.
Po seansie rozmowa z autorką filmu.

"Portret Mamy"
"Moja Mama w tym roku obchodzi 80 jubileusz.
Mamo, może powinnaś mieć jakiś katalog, czy coś .Przecież stworzyłaś tyle pięknych rzeźb ...ludzie nawet nie wiedzą ,ze to twoje,te które mijają …
E tam , katalog. Te rzeźby to jeszcze można sfotografować , pokazać kilkaset lat. Może byś tak na pamiątkę jakiś film nakręciła? Ale fajnie jakbyś to Ty bo wiesz, że nie lubię wpuszczać obcych do pracowni i domu...za bardzo...
Nie jestem operatorem , nie miałam wcześniej z filmem zbyt wiele wspólnego...postanowiłam więc zrobić go bez pretensji do bycia z dnia na dzień świetnym filmowcem. Zwyczajnie , z ręki, szczerze, naiwnie -prawdziwie po amatorsku.
Moja mama Anna Paszkiewicz zawsze była dla mnie kimś niedoścignionym. W pracy, skupieniu, poświęceniu, blasku wewnętrznym i zewnętrznym. A wszystko to w jakiś niebywały , niemożliwy sposób podporządkowane skromności i pokorze .

Mam nadzieję ,że udało mi się uchwycić chociaż odrobinkę mojej Mamy , jej nieprzemijającej charyzmy , talentu , niezwykłego serdecznego dystansu do świata i piękna , które do niego wniosła swoją twórczością i sama sobą.

Film pomógł mi zmontować Krzysiek ,Ania zza pleców wrzuciła kilka cennych uwag, dzięki bogatej bibliotece muzycznej Studia Kamery i koncertowi Jurka dograliśmy dźwięk. No i powstało to , co Państwo sobie teraz obejrzycie .Mamie się podobało , więc dla mnie najważniejszy widz został usatysfakcjonowany. Niemniej liczę ,że zainteresuje Was postać Anny Paszkiewicz a rzeźby , które będziecie mijać gdzieś w mieście staną się Wam bliższe , może się do nich uśmiechniecie.

Zapraszam.
Ela Blanka"

Pokaz odbędzie się w reżimie sanitarnym zgodnie z wytycznymi MKiDN.
Spotykamy się na podwórzu przy siedzibie Kamery przy al. Papieża Jana Pawła II 17 .
-Obowiązują maseczki.
- Miejsca siedzące ustawione będą w odstępie 2 metrów.
- Nie przewidujemy poczęstunku.
-Dostępna będzie toaleta w siedzibie Stowarzyszenia - wejście pojedynczo .
-Każdy widz przy wejściu będzie miał zmierzoną temperaturę.

Liczba miejsc ograniczona! Wstęp wolny. Prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc mailowo ngokamera@gmail.com lub tel.501838708.

Projekt sfinansowany ze środków Miasta Szczecin i Stowarzyszenia Kamera.


Portrety miasta online

24.04 2020 g.20.00

Zapraszamy na kolejny pokaz online w ramach projektu Portrety miasta. nie możemy znów spotkać się w naszej siedzibie Kamery więc drogą wirtualną spróbujemy spotkać się i porozmawiać o filmie.
Tym razem:
Pokaz filmu "Pionierka" w reż. Krzysztofa Kuźnickiego.
Film o Krystynie Łyczywek. Bohaterka filmu w tym roku obchodzi swoje 100 letnie urodziny. Pionierka powojennego Szczecina, romanistka, tłumaczka literatury francuskiej. Uczestniczka Powstania Warszawskiego. Honorowa obywatelka Miasta Szczecin. Wielka miłośniczka Francji, odznaczona Orderem Francuskiej Legii Honorowej. Z zamiłowania podróżniczka, organizatorka, dziennikarka. Największą pasją życiową pani Krystyny jest fotografia, dzięki której jest znana na całym świecie. Za swoje zasługi dla kultury polskiej, uhonorowana złotym medalem Gloria Artis.
Film poprzedzony będzie czytaniem online noweli Guy de Maupassant'a pt. "Adieu" w tłumaczeniu Krystyny Łyczywek. Czyta: Michał Przybyszewski.
O godzinie 20.00 na naszej stronie na fb: Kamera - udostępnimy film w formie wspólnego oglądania. Przed filmem będzie transmisja na żywo podczas której M. Przybyszewski przeczyta nowelę "Adieu"
Projekt "Portrety miasta -cykl wydarzeń kulturalnych" współfinansowany przez Miasto Szczecin


Kameralne spotkania filmowe - pokaz filmów 29 marca 19:00

Zapraszamy na pokaz trzech filmów animowanych w reżyserii Katarzyny Zimnoch i Pawła Kleszczewskiego:
-"Początek Świata",
-"Seán Lámh" (Nagroda dla najlepszej animacji 17go Clones Film Festival, Irlandia),
-"Broken Tale", (Nagroda dla najlepszej animacji 29go Fano Film Festival, Włochy).

Streszczenia fabuły:

"Początek Świata"
Samotnie pływający po pierwotnym morzu Bóg, spotyka diabła. Wspólnie zabierają się za tworzenie świata, szybko popadając w konflikt, dzielący ich po dziś dzień.
Film Powstał w ramach Nagrody Twórczej Miasta Szczecin

"Seán Lámh"
Animowany video clip do autorskiej muzyki i tekstu irlandzkiego muzyka Daragh’y Slacke’a. Sean Lamh nawiązuje do tradycji opowieści irlandzkiej prowincji, gdzie wątki legendarne i magiczne mieszają się z surową codziennością.
Film powstał w ramach rezydencji muzycznej Cois Tine w Irlandii

"Broken Tale"
Animacja przedstawia podróż dziewczynki przez las do jego wnętrza. Nieodparta siła ciągnie ją do serca lasu, do jeziora ukrytego głęboko w prastarym borze. Jej przewodnikiem i mistycznym opiekunem jest łoś. Podczas podróży spotykają tajemniczych mieszkańców lasu, postacie znane z folkloru ludów europejskich.

Bio:
Kasia Zimnoch i Paweł Kleszczewski są duetem polskich twórców filmowych i artystów wizualnych.
Oboje są absolwentami Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W roku 2013 założyli w mieście Cavan, w Irlandi Konik Studio. Ich prace były pokazywane na ponad pięćdziesięciu międzynarodowych festiwalach filmowych i pokazach sztuki, zdobywając nagrody i wyróżnienia m.in festiwali; Fano we Włoszech, Clones w Irlandii i Pilznie w Czechach. W 2018 zostali stypendystami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie “Młoda Polska”. Byli artystami na rezydencjach w Szwecji, Irlandii, Estonii i Niemczech.

Wstęp wolny.

Projekt sfinansowano ze środków Miasta Szczecin i Stowarzyszenia Kamera.


Wokół tradycji - Portrety Miasta/wrzesień

Wrzesień to pokaz filmów Rafała Foremskiego oraz Adama Ptaszyńskiego
"We wzjamności" - 26 min.
opowieść zrealizowana w ramach zeszłorocznej edycji projektu Wokół Tradycji, złożona z wypowiedzi, przemyśleń, rozmów z muzykami, znawcami tradycji: Jackiem Hałasem, Wolfgangiem Niklausem, Moniką i Siergiejem Patryczenko oraz Barbarą Wilińską.
scenariusz, reżyseria i realizacja: filmów: Adam Ptaszyński , Rafał Foremski, Szczecin 2015

"Wokół tradycji 2016 - w stronę relacyjności" - 42 min.
jakie motywacje towarzyszą ludziom decydującym się na udział w warsztatach pieśni tradycyjnych w Szczecinie? Czego oczekują? Jakie funkcje może pełnić tradycja współcześnie? Film opowiada o działaniach podejmowanych w 2016 w ramach projektu Wokół Tradycji z perspektywy uczestników warsztatów i spotkań.
„Wokół Tradycji” to realizowana od blisko 10 lat nieformalna „szkoła tradycji” - próba ukazania i udokumentowania zanikających systemów, zachowań, obrzędów i praktyk tradycyjnych, oraz odpowiedzi na ważne pytania o współczesne formy i funkcje tradycji, o to co właściwie stanowi istotę święta i wspólnoty
Zebrane doświadczenia wykorzystywane są w praktyce w trakcie koncertów, spotkań, zgromadzeń wychodząc z przestrzeni teatralnych „ku ludziom”, w stronę małych miejscowości, wiejskich klubów i prywatnych domów, zazwyczaj oddalonych od jakichkolwiek ośrodków kultury. Prowadząc działania w „naturalnym środowisku” nadajemy im właściwy kontekst, przekraczając podział na wykonawców oraz odbiorców.

scenariusz, reżyseria i realizacja: filmów: Adam Ptaszyński , Rafał Foremski, Szczecin 2015

Więcej informacji o projekcie Wokół Tradycji: http://www.wt.kana.art.pl/


Otwarcie wystawy Portrety miasta


Przez wakacje można oglądać wystawę w naszej siedzibie.
Film to ruchomy obraz, zrobiony z wielu tysięcy, a czasem milionów klatek. Można by potocznie powiedzieć - zdjęć. Tym razem chcemy wam pokazać ten ułamek sekundy z naszych filmów "Susudata" i "Lastadia story”, których poszczególne kadry uchwycone zostały na fotografii . W naszej pracowni - kinie, może nawet galerii, będzie to kolejne wydarzenie kulturalne w ramach projektu "Portrety miasta"

Projekt "Portrety miasta" jest finansowany ze środków Miasta Szczecin i Stowarzyszenia Kamera.

relacja foto Lidii Kasprzak z otwarcia wystawy


Kolejny pokaz z cyklu "Portrety miasta" 11 05 2018 godz 19:00

„Moja siostra ...”
film paradokumentalny (wcześniejszy tytuł roboczy: "Przełamać depresję - odzyskać siebie")
Polska, 2017, 50 minut, reżyseria i scenariusz: Paweł Kulik, producent: Michał Kulik
koproducent filmu: Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film działający w ramach Działu Imprez Artystycznych, kino Zamek w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

obsada:
Eliza Hołubowska – starsza siostra
Bibianna Chimiak – młodsza siostra
Brygida Małyska – sąsiadka
Ewelina Tołyż, Michał Kuczyński - para zakochanych

konsultacja medyczna: prof. dr hab. n. med. Jerzy Samochowiec
konsultacja nauk humanistycznych: dr Teresa Joanna Andrzejewska

Dwie siostry; starsza (50 lat) i młodsza (40 lat). Relacja pomiędzy nimi poddana zostaje destrukcyjnemu oddziaływaniu depresji.
Młodsza siostra jest racjonalna, odważna, wychodzi problemom życiowym naprzeciw. Starsza siostra jest wrażliwa na cierpienia innych, spokojna, wycofana, choć dotychczas radziła sobie w życiu. Pojawiają się u niej stany lękowe, kłopoty z zasypianiem, zmienne nastroje i przestaje sobie radzić z życiem, izoluje się od znajomych i bliskich. Czy młodsza siostra wyciągnie rękę do starszej? Czy depresję można przezwyciężyć?

Wstęp wolny
Zapraszamy!

Projekt "Portrety miasta -cykl wydarzeń kulturalnych" dofinansowany przez Miasto Szczecin.


Piątek piątek i po piątku

Nasza mikro relacja z naszego kameralnego pokazu.. dyskusja trwała dwie długości filmu. Portrety Miasta .. a oglądaliśmy film Wielka Zielona Ściana Afryka Afryce reż Małgorzata Frymus


Portrety Miasta - pokaz filmu “Wielka Zielona Ściana: Afryka Afryce” 20 04 2018


20 kwietnia godzina 19:00
To kolejne spotkanie w naszym Kinie Kamery tym razem przeniesiemy sie za pomocą ekranu do Afryki . Spotkanie poprowadzi Damian Romaniak słynny filmoznawca i koneser dobrego kina.
Po projekcji autorzy opowiedzą o kulisach pracy, o swoich zainteresowaniach i pasjach.
Trochę na temat filmu w lekturze na dole.
“Wielka Zielona Ściana: Afryka Afryce”. Film opisuje trwający od 10 lat projekt zalesiania terenów w regionie Sahelu i Sahary (północna część Afryki). To wielka bitwa z pustynnieniem, a co za tym idzie z ubóstwem i degradacją gleby.Z Dakaru do Dżibuti, na pasie ziemi 15 km szerokości i 7100 km długości sadzone są drzewa, tworząc na nowo zielone lasy Afryki. Do projektu przystąpiło 11 krajów, w każdym z nich jest on realizowany autonomicznie. Po 10 latach i posadzeniu milionów drzew widać zmiany. Hodowcy nie muszą już wędrować wiele kilometrów ze swoim bydłem, by je nakarmić, rolnicy mogą obsiewać swoje pola i potem zbierać obfite plony. Gospodynie domowe mogą sprzedawać innym nadwyżki warzyw i owoców z ogrodów wielofunkcyjnych.

W roku 2013 Małgorzata Frymus – reżyserka filmu, wraz z operatorem Łukaszem Nyksem, pojechali z młodzieżą z Afryki, aby uczestniczyć w sadzeniu drzew. Przez 4 dni młodzi ludzie zalesili blisko 300 hektarów pustynnego terenu. Do sfilmowania projektu namówił twórców, jeżdżący do Afryki od kilku lat, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego Pasquale Policastro.

Film „Wielka Zielona Ściana: Afryka Afryce” miał prapremierowy pokaz na Szczecin European Film Festiwal Szczecin 2015, światowa premiera odbyła się na ANGEL FILM AWARDS - Monaco International Film Festival, gdzie dokument zdobył nagrodę “Angel Peace Awards”. Laureatami nagrody w poprzednich latach byli, m.in. reżyser David Lynch (2013) oraz twórcy prezentujący materiały filmowe przedstawiające sylwetki Nelsona Mandeli (2012) oraz Dalai Lamy (2007).

Reżyserką filmu jest mgr Małgorzata Frymus, zdjęcia zrealizował Łukasz Nyks. Inicjatorem oraz opiekunem naukowym filmu i całego projektu jest dr hab. dr h.c. Pasquale Policastro, prof. US, pracujący na Wydziale Prawa i Administracji.

Pokaz w ramach projektu Portrety Miasta realizowanego przy wsparciu Urzędu Miasta Szczecin


Lastadia Story w Kamerze / Portrety Miasta 2018

23 03 2018 godz 19:00 wstęp wolny.
Zapraszamy na długo wyczekiwane spotkanie w kinie Kamery atrakcje wieczoru to jak zwykle film oraz dyskusje z twórcami i publicznością.
Pokażemy film Lastadia Story a film prawi o:
Nieoczywisty, bardzo subiektywny, lekko surrealistyczny obraz miejsca, w którym historia spotyka się ze współczesnością, portowe przestrzenie są tłem dla artystycznych uniesień a genius loci w swoim spontanicznym transie próbuje uwolnić emocje drzemiące w połaci wyspy.
Ruszyliśmy tym spotkaniem nasz cykl spotkań Portrety Miasta 2018.
zapraszamy serdecznie
lastadia Story / 28min
reżyseria- Anna Wiśniewska, Krzysztof Kuźnicki
muzyka - Piotr Klimek
produkcja Stowarzyszenie Kamera
2018
Projekt jest finansowany przez Miasto Szczecin


Portrety miasta 2018

Już od jakiegoś czasu realizujemy nasz nowy film dokumentalny w formie portretu filmowego a naszym bohaterem jest najlepszy sprinter w kolarstwie torowym Damian Zieliński.
Premiera nie za szybko bo w grudniu. Będziemy informować was o postępach.


Enemigos del Silence w Kamerze

Kto nie był ten niech zobaczy tutaj


Lastadia Story

Projekt "Portrety miasta - cykl wydarzeń kulturalnych" dobiega końca. W ciągu roku 2017 od marca do listopada, w Stowarzyszeniu Kamera odbyło się 6 pokazów filmowych oraz jedna wystawa multumedialna.

Na drugi dzień finału projektu przygotowaliśmy:

19.00-19.30 koncert na żywo zespołu: Enemigos del Silencio - psychodela. trans, rock & roll
19.45 -20.15 -pokaz filmu
LASTADIA STORY 30 min. 2017r.
reżyseria Anna Wiśniewska, Krzysztof Kuźnicki
muzyka Piotr Klimek

Impresyjna opowieść o wyspie Łasztownia.
Nieoczywisty, bardzo subiektywny, lekko surrealistyczny obraz miejsca, w którym historia spotyka się ze współczesnością, portowe przestrzenie są tłem dla artystycznych uniesień a genius loci w swoim spontanicznym transie probuje uwolnić emocje drzemiące w połaci wyspy.

W filmie występują m.in Arkadiusz Buszko, teatr Tańca Ego Vu, Artur Gąsior, klaun Tomi & Damian, Andrzej Grabowiecki, Bloco Pomerania.... i wielu wielu innych znakomitych artystów...

Po filmie dyskusje, rozmowy, pytania

Projekt jest finansowany przez Miasto Szczecin, firmę CSL Internationale Spedition i Restaurację Spiżarnia Szczecińska.


Filmy Adama Barwińskiego oraz Macieja Zarzyckiego 24 11 2017

" Sto procent sukcesu" 2017r. czas 7 min. reżyseria Maciej Zarzycki
Krótka opowieść dokumentalna o panu Marku, maszyniście szczecińskiego oddziału Polregio.

Maciej Zarzycki, rocznik 72, człowiek renesansu, który z niejednego pieca chleb jadł. Kocha podróże, fotografię i film. Autor wystawy fotograficznej "Hipisi XXI wieku", która już niebawem ujrzy światło dzienne w stowarzyszeniu "Kamera". Pasjonat kolei od trzeciego roku życia, jeden z czołowych polskich jutuberów prezentujących filmy o tematyce kolejowej.

”Król Edward” Reportaż o legendzie szczecińskiego boksu – Edwardzie Królu. Jako chłopak musiał w tajemnicy wyjechać z rodzinnego domu by móc uprawiać swoją wymarzoną dyscyplinę. Gdy zaczął odnosić pierwsze sukcesy, jego życie całkowicie się zmieniło. Wrócił w rodzinne strony jako bohater. Edward Król opowiada o zwycięskich walkach, o nokautach i niepowodzeniach. Teraz jest uwielbianym przez młodzież trenerem.
czas 15min. 2013 reż: Adam Barwiński

”Dzikun” -reportaż o człowieku, który mimo zwolnienia, dalej przychodzi o 5 rano do swojej pracy, ale już z innego powodu.
2012 czas 9 min reż:Adam Barwiński ,Sebastian Napieraj

Adam Barwiński -dziennikarz i reportażysta, związany z redakcją TVP Szczecin, prowadził i współtworzył „Fabrykę kultury” oraz z redakcję programu „Reporter polski” ukazującego się w TVP2 do którego produkuje reportaże – jest autorem ich zdjęć oraz ich montażystą. Za reportaż „Dzikun” został wyróżniony wraz z Sebastianem Napierajem j w kategorii „Najlepszy autor reportażu” na Przeglądzie i Konkursie Dziennikarskim Oddziałów Terenowych Telewizji Polskiej.

Po projekcji spotkanie z reżyserem Adamem Barwińskim.

wstęp wolny
Zapraszamy!

Projekt współfinansowany przez Miasto


Pokaz filmu "Weterani wojny" 27 października 2017

„Weterani wojny” – to dokument o weteranach powracających z misji w Afganistanie i Iraku. Wsłuchujemy się w przejmujące historie, oglądamy materiały filmowe z ich służby i obserwujemy, jak radzą sobie z nową sytuacją. Reżyser pokazuje straszliwą cenę, jaką przyszło zapłacić weteranom po powrocie. Jeden z nich wyznaje: „wróciliśmy na kolejną wojnę, jeszcze gorszą i jeszcze trudniejszą, a nie do domu”.

Opiekę artystyczną nad filmem sprawował czołowy polski dokumentalista Jacek Bławut.

Weterani wojny to debiut reżyserki Marka Muchy, absolwenta PWSFTViT w Łodzi i byłego dziennikarza „TVP Szczecin”, a obecnie pracownika biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Autorem zdjęć do filmu jest Marcin Przylecki, również absolwent „łódzkiej filmówki” i operator „TVP Szczecin”. Oryginalną muzykę do filmu skomponował Szymon Karpierz (ZOMBIE D_N_B). Produkcja filmu ruszyła w 2011 roku, zawarte są w nim prywatne nagrania weteranów. Podczas produkcji filmu, autorzy współpracowali ze „Stowarzyszeniem Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju”.

WETERANI WOJNY / VETERANS OF WAR
Leszek GĄSIOREK,Tomasz KLOC, Daniel KUBAS, Piotr POTRZEBOWSKI, Marek RZODKIEWICZ
produkcja, scenariusz i reżyseria: Marek MUCHA /
zdjęcia: Marcin PRZYLECKI, Marek MUCHA /
montaż: Marek MUCHA /
muzyka: ZOMBIE DNB /
opieka artystyczna: Jacek BŁAWUT /
produkcja: Marek Mucha FILM, SZCZECIN 2014
czas trwania: 53 minuty


Maska wstydu - Wystawa z cyklu Portrety Miasta 29 września–22 października

Przestrzeń Kamery nie jedno widziała i jeszcze nie jedno zobaczy w najblizszy piatek w podziemiach naszej siedziby będziemy mieli portret do wnętrza umysłu będzie to swoisty obraz nas samych .
prace będą w formie video-artu, instalacji, malarstwa oraz fotografii
a prace zaprezentują
Michał Banasik
Artur Gąsior
Remi Suda
Adrian Taraszkiewicz
Krzysztof Kuźnicki
zapraszamy serdecznie na otwarcie godzina 19:00
wstęp wolny


Zapraszamy na wyjątkowy pokaz filmu Susudata!

Tylko raz w historii i tylko 25 sierpnia 2017r. i tylko w siedzibie Stowarzyszenia KAMERA będzie można zobaczyć SUSUDATĘ w wersji KOLOROWEJ!!!!

"Susudata" 60 min.
reż. Anna Wiśniewska
muzyka: Piotr Klimek
zdjęcia: Krzysztof Kuźnicki, Maciej Zarzycki, Anna Wiśniewska, Mateusz Żegliński, Sławomir Wiśniewski, Wojciech Wirwicki

Dokumentalna opowieść o jednym dniu z życia miasta Szczecin, podzielona na pięć aktów odpowiadających kolejnym porom dnia. Przez „oko” kamery podglądamy miasto w jego różnych odsłonach od świtu do nocy. Rytm filmu odpowiada rytmowi miejskiej aktywności ludzi podczas pracy i odpoczynku. Film inspirowany kinem awangardowym z gatunku „city sym... Zobacz więcej

Bezpłatny wstęp


Nowa produkcja w toku.

Jesteśmy po pierwszych zdjęciach do naszego nowego filmu dokumentalnego tym razem bohaterem nie będzie człowiek a miejsce ... premiera w grudniu ale pokazujemy jeden fotos z naszego plany.IMG_5107 zdjęciowego


"Portrety miasta"

Zapraszamy na kolejny pokaz filmowy z cyklu 19221576_1034233926608831_6735597041185609518_o

23.06 2017r. piątek godz. 19.00

pokaz filmów dokumentalnych:

"Mój pierwszy raz" 15 min. reż. Krzysztof Kuźnicki
Zwykły dzień Pana Henia, w którym wydarzyło się coś wyjątkowego.

"Vivaldi Piąta Pora Roku" 25 min. reż. Bartosz Jurgiewicz
Film to nocna wędrówka za bohaterem, próba sportretowania, obnażenia nie tylko bohatera, ale i relacji z twórcą.

Po projekcji spotkanie z twórcami filmów.

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Szczecin, firmy CSL Internationale Spedition, Spiżarnię Szczecińską i Kadruk


Portrety miasta - pokaz filmu ART Location

Zapraszamy na kolejny pokaz z cyklu "Portrety miasta".

Zobaczymy film pt. "Art Location"
Film dokumentalny, Polska, 2016, 68 minut, wersja oryginalna polsko-niemiecka z napisami, reżyseria: Paweł Kulik, producent: Michał Kulik
Artyści spoza głównego nurtu, aby żyć z tego co nazywają sztuką, muszą wykreować własne miejsce pracy artystycznej – Art location. Trzy artystki, bohaterki filmu: Bibianna Chimiak ze Szczecina, Eliza Hołubowska z Gryfina oraz Katja Klemt z Greifswaldu sztukę traktują jako obowiązek. Uważają, że mają możliwość pokazać świat od innej, tej ciekawszej strony. Opowiadają o tym, jakie znaczenie ma dla nich potrzeba tworzenia oraz czym są: przemijanie, marzenia, przypadek, macierzyństwo. Film ukazuje art location - miejsca powstawania sztuki offowej na pograniczu polsko-niemieckim.
Zdjęcia nakręcono w Broellinie, Gryfinie, Goleniowe, Greifswaldzie, Kamminke, Stepnicy, Szczecinie i Świnoujściu.

Przed projekcją wprowadzenie na temat twórców oraz dokumentu polskiego wygłosi dr Damian Romaniak- filmoznawca, krytyk filmowy.

Po projekcji spotkanie i rozmowa z twórcami i bohaterami filmu.

Wstęp wolny
Zapraszamy

Projekt "Portrety miasta" dofinansowany przez Miasto Szczecin, CSL Internationale Spedition oraz Restaurację Spiżarnia Szczecińska.Art-location_potos_11

Art-location_potos_01

Art-location_potos_04

Art-location_potos_10

Art-location_potos_06

Art-location_potos_08

Art-location_potos_05

Art-location_potos_03

Art-location_potos_07

Art-location_potos_02

Art-location_potos_00


Początek roku nowiny

Styczeń przeleciał jak błyskawica . .dwa pokazy naszych dokumentów ..
Moj Pierwszy Raz w kinie Delta w Szczecin Dabie w doborowym towarzystwie bo w programie lecial tez film Więzi który stał w kolejce do nominacji Oskarowej ale wiadomo to nie ten film był gwoździem programu a nasz Mój pierwszy Raz bo w końcu pokazywany w naturalnym otoczeniu naszego bohatera
A koniec miesiaca konczymy internetowa premierą zrealizowanego klipu dla The Analog Roland Orchestra czyli dla naszych przyjaciół z Pets Recordings
załączamy klip .do zobaczenia na salach kinowych i w plenerach filmowych


Paweł Kulik, Jerzy Gumiela video art

5 Listopada zobaczymy videoArt z lat 90 XX wieku
anno-domini_video_art_02

Portrety Miasta cykl wydarzeń kulturalnych
Wieczór 5 listopada o godzinie 19:00 poswięcimy VideoArtowi a zaprezentujemy nastepujące tytuły.
Po pokazie dyskusja z Michałem i Pawłem Kulik

„Akacje”, Paweł Kulik, Jerzy Gumiela, 6 min., 1989,
„Permanentne samobójstwa romantycznego artysty”, Jerzy Gumiela, Paweł Kulik, 13 min, 30sek,. 1990,
„Anno Domini”, Paweł Kulik, Jerzy Gumiela, 4 min. 20 sek., 1990,
„Dwa” Paweł Kulik, 6 min. 28 sek., 1991, prezentowany na VideoFest'94 w Berlinie
Bez tytułu – niedokończony, Paweł Kulik, Jerzy Gumiela, 1 min. 44 sek., 1993,
„Materia” Paweł Kulik, 8 min. 18 sek., 1995

zapraszmay serdecynie do naszego kina kamerowego wstep free

Jerzy Gumiela (ur. 1951, zm. 4 czerwca 2010) - polski artysta malarz mieszkający w Nowym Jorku. W 1980 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W 1986 otrzymał stypendia artystyczne Ministra Kultury i Sztuki oraz rządu duńskiego, dzięki którym studiował w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze. Otrzymał także nagrodę wojewody szczecińskiego za wybitne osiągnięcia malarskie. W 1990 wyjechał do Nowego Jorku gdzie mieszkał i tworzył przez 18 lat. W 2008 roku wrócił do Polski i do śmierci mieszkał w Płotach.

Paweł Kulik (ur. w 1958 r.). „Wodę”, swój debiutancki film dokumentalny, nakręcił w 1996 r. Pierwsze filmy powstały przy współpracy ze szczecińskimi malarzami. Jego samodzielny video-art pt. „Dwa” reprezentował polski film na festiwalu Videofest w Berlinie (1994 r.). W 2014 r. został nominowany do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej za film „Sploty jednego warkocza”.


Portrety Miasta cykl wydarzeń kulturalnych

14522901_837934602905432_8536935459277439707_n
Już w piatek zobaczymy filmy naszych wspaniałych przyjaciół filmowców z Kamery Jazdy.
Po pokazie dyskusja z autorami oraz bedzie można zobaczyć ciągle wisząca u nas wystawę Arka Piętaka.
Prosimy o przybycie punktualne oraz stroje wykwintne nie elegancko banalne.
Wstęp wolny 07.10.2016 godz 20:00


Portrety Miasta

Z13490824_786535011378725_8153391855409407396_oapraszamy na spotkanie z filmem oraz sztuką ..
Jak co miesiąc widzimy się w naszej siedzibie stowarzyszenia co zawsze jest swiętem dla nas i dla tych co nas odwiedzają a będą niebywałe atrakcje....
nowe a zarazem stare bo z starej filharmonii fotele ...oraz wiadomo sedno spotkania to film czyli finalisci Zachodniopomorskich Szortów z lat 2014 oraz 2015
wstęp wolny czas to 24 czerwca piątek 2016 wiadomo gdzie bo na JP II 17 wejsce od mazurskiej ....
w naszej galerii będą wisieć prace z nocy muzeów a dokładniej z akcji zrealizowanej przez Agnieszke Michalską ...zapraszamy ilosc zawsze miejsc ograniczona ...w razie pytan pisac do nas na mail..