Premiera spektaklu „Świadek”

W ramach projektu „Być tym kim się jest naprawdę – spotkania kulturalne” finansowanego przez Miasto Szczecin zrealizowano spektakl „Świadek” na podstawie książki Roberta Rienta pod tym samym tytułem w reżyserii Arkadiusza Buszko.

Obsada spektaklu: Aleks Joński, Michał Przybyszewski

współpraca reżyserska- Wojciech Sandach
muzyka- Bartłomiej Hajkiewicz
scenografia – Paweł Kleszczewski, Krzysztof Kuźnicki
element scenografii EN57 -Piotr Pauk aka „Lump”
wizualizacje, multimedia: Anna Wiśniewska, Krzysztof Kuźnicki
Głos Boga – Jarosław Błahy
technikalia: Jakub Romanowski

fotografie: Marzena Marcinkiewicz
produkcja: Podziemna Scena Teatralna / Stowarzyszenie Kamera

Spektakl „Świadek” to opowieść o przemianie i drodze do wolności, o dramatycznej walce o własną tożsamość. Łukasz – urodzony w rodzinie Świadków Jehowy -pokonuje pełną lęków, frustracji,poczucia winy i zagubienia drogę do samego siebie i staje się Robertem. Bohater konfrontując się z osobistymi pragnieniami,z własną seksualnością, dokonuje wyborów ostatecznych i porzuca hermetyczny i opresyjny świat wspólnoty religijnej.
Jak być sobą i świadomie wyrażać siebie? Wbrew temu, co nas determinuje? Wychowanie, religia , ideologia…
Wydaje się, że Wszyscy się z tym mierzymy….

 

Przedstawienie prezentowane było czterokrotnie ( 10, 11, 18,20  grudnia ) w Podziemnej Scenie Teatralnej Stowarzyszenia Kamera.  Przy każdym pokazie towarzyszył nam komplet widzów. Wielu z nich podzieliło się swoimi refleksjami na temat spektaklu. Tematami tych rozmów była ogólnie rozumiana wolność człowieka, poszukiwanie tej wolności oraz wpływ religii na życie człowieka.