Wokół tradycji – Portrety Miasta/wrzesień

Wrzesień to pokaz filmów Rafała Foremskiego oraz Adama Ptaszyńskiego
„We wzjamności” – 26 min.
opowieść zrealizowana w ramach zeszłorocznej edycji projektu Wokół Tradycji, złożona z wypowiedzi, przemyśleń, rozmów z muzykami, znawcami tradycji: Jackiem Hałasem, Wolfgangiem Niklausem, Moniką i Siergiejem Patryczenko oraz Barbarą Wilińską.
scenariusz, reżyseria i realizacja: filmów: Adam Ptaszyński , Rafał Foremski, Szczecin 2015

„Wokół tradycji 2016 – w stronę relacyjności” – 42 min.
jakie motywacje towarzyszą ludziom decydującym się na udział w warsztatach pieśni tradycyjnych w Szczecinie? Czego oczekują? Jakie funkcje może pełnić tradycja współcześnie? Film opowiada o działaniach podejmowanych w 2016 w ramach projektu Wokół Tradycji z perspektywy uczestników warsztatów i spotkań.
„Wokół Tradycji” to realizowana od blisko 10 lat nieformalna „szkoła tradycji” – próba ukazania i udokumentowania zanikających systemów, zachowań, obrzędów i praktyk tradycyjnych, oraz odpowiedzi na ważne pytania o współczesne formy i funkcje tradycji, o to co właściwie stanowi istotę święta i wspólnoty
Zebrane doświadczenia wykorzystywane są w praktyce w trakcie koncertów, spotkań, zgromadzeń wychodząc z przestrzeni teatralnych „ku ludziom”, w stronę małych miejscowości, wiejskich klubów i prywatnych domów, zazwyczaj oddalonych od jakichkolwiek ośrodków kultury. Prowadząc działania w „naturalnym środowisku” nadajemy im właściwy kontekst, przekraczając podział na wykonawców oraz odbiorców.

scenariusz, reżyseria i realizacja: filmów: Adam Ptaszyński , Rafał Foremski, Szczecin 2015

Więcej informacji o projekcie Wokół Tradycji: http://www.wt.kana.art.pl/