Zapraszamy 12 maja 2023r.o godz. 19.00 do Kamery na pokaz filmu!
„Lex Drewiński w Kosmosie” to film dokumentalny zrealizowany przez Marka Osajdę (scenariusz, realizacja, kierownictwo produkcji, asystent planu) w duecie twórczym, z montażystą i autorem zdjęć Bartoszem Jurgiewiczem. Historia ikony plakatu – pochodzącego ze Szczecina wybitnego plakacisty, nagradzanego na prestiżowych konkursach na całym świecie prof. Lexa Drewińskiego. Opowieść o jego życiu, karierze artystycznej, drodze do sukcesu i podejściu do sztuki oraz roli artysty, ale także poruszająca opowieść o plakacie, w którym zgodnie z zasadą profesora Drewinskiego w plakacie odejmować znaczy dodawać.
Znamy jego plakaty. Mijamy je na ulicy, ale nie znamy ich autora. To Lex Drewinski, który już jako młody chłopiec zakochał się w kinie i plakacie. A po latach otrzymał ponad dwieście nagród na międzynarodowych i krajowych festiwalach.
W jego domu rodzinnym sztuka była tematem codziennych rozmów. ” Na śniadanie sztuka, na obiad sztuka i na kolację sztuka”. Od zawsze wiedział, że będzie się nią zajmował zawodowo. Całe kieszonkowe wydawał na bilety. Potrafił oglądać nawet kilka filmów dziennie. Najczęściej chodził do premierowego kina „Kosmos”, w pobliżu domu. Czekając na seanse przyglądał się plakatom, które je zapowiadały. Fascynowały go tak jak filmy.
Stan wojenny, zamknięte granice, duszna atmosfera i brak perspektyw. Lex Drewiński podjął decyzję o ucieczce do Berlina Zachodniego. Nie znał języka, nie miał pieniędzy, ale miał talent, pomysły i wizję swojej drogi artystycznej. Innej od innych. Jego pozornie przewrotne motto „odejmować znaczy dodawać ”oznacza maksymalny skrót i to on daje plakatom profesora niezwykłą moc.
Po wygraniu konkursu na profesurę w Fachhochschule w Poczdamie Lex Drewinski kierował Pracownią Projektowania Graficznego, a jego studenci zdobywali nagrody. Także na festiwalach filmowych.
Większość prac Lexa Drewinskiego pokazuje „ułomności” naszego świata. Nienawiść, agresję, pychę, niesprawiedliwość, okrucieństwo i wojnę. Profesor wojny nie zaznał, ale jest ona głównym tematem jego prac. Uważa, że jesteśmy jej blisko. Bliżej, niż za pięć dwunasta, a może już po…?. Kosmos Lexa Drewinskiego to nie tylko jego dawne, ulubione kino.
Opowieści bohatera filmu towarzyszą plakaty. Jak i dlaczego powstawały. I jak splatały się z jego życiem. Plakatom nie są potrzebne słowa, mogą być zrozumiane wszędzie.
Ściana Centrum Dialogu Przełomy, na pl. Solidarności w Szczecinie. Na plakatach czołgi z gąsienicami w kształcie faszystowskich krzyży, a na ich wieżach czerwone gwiazdy. A potem na ekranie widzimy jak na drodze prowadzącej do Centrum profesor przykleja do płyt duże gwiazdy z nazwiskami komunistycznych dyktatorów. Lenin, Stalin, Ceausescu, Kim Ir Sen, Putin. Nazwał ją „ Aleją wstydu”. Na jej końcu pojawia się gwiazda z wymownym znakiem zapytania…
Scenariusz i reżyseria Marek Osajda
Zdjęcia i montaż Bartosz Jurgiewicz
Zdjęcia i montaż Bartosz Jurgiewicz
Zapraszamy! Wstęp wolny!
Pokaz w ramach projektu Portrety miasta -cykl wydarzeń kulturalnych dofinansowanego przez Miasto Szczecin