Portrety Miasta – pokaz filmu “Wielka Zielona Ściana: Afryka Afryce” 20 04 2018


20 kwietnia godzina 19:00
To kolejne spotkanie w naszym Kinie Kamery tym razem przeniesiemy sie za pomocą ekranu do Afryki . Spotkanie poprowadzi Damian Romaniak słynny filmoznawca i koneser dobrego kina.
Po projekcji autorzy opowiedzą o kulisach pracy, o swoich zainteresowaniach i pasjach.
Trochę na temat filmu w lekturze na dole.
“Wielka Zielona Ściana: Afryka Afryce”. Film opisuje trwający od 10 lat projekt zalesiania terenów w regionie Sahelu i Sahary (północna część Afryki). To wielka bitwa z pustynnieniem, a co za tym idzie z ubóstwem i degradacją gleby.Z Dakaru do Dżibuti, na pasie ziemi 15 km szerokości i 7100 km długości sadzone są drzewa, tworząc na nowo zielone lasy Afryki. Do projektu przystąpiło 11 krajów, w każdym z nich jest on realizowany autonomicznie. Po 10 latach i posadzeniu milionów drzew widać zmiany. Hodowcy nie muszą już wędrować wiele kilometrów ze swoim bydłem, by je nakarmić, rolnicy mogą obsiewać swoje pola i potem zbierać obfite plony. Gospodynie domowe mogą sprzedawać innym nadwyżki warzyw i owoców z ogrodów wielofunkcyjnych.

W roku 2013 Małgorzata Frymus – reżyserka filmu, wraz z operatorem Łukaszem Nyksem, pojechali z młodzieżą z Afryki, aby uczestniczyć w sadzeniu drzew. Przez 4 dni młodzi ludzie zalesili blisko 300 hektarów pustynnego terenu. Do sfilmowania projektu namówił twórców, jeżdżący do Afryki od kilku lat, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego Pasquale Policastro.

Film „Wielka Zielona Ściana: Afryka Afryce” miał prapremierowy pokaz na Szczecin European Film Festiwal Szczecin 2015, światowa premiera odbyła się na ANGEL FILM AWARDS – Monaco International Film Festival, gdzie dokument zdobył nagrodę “Angel Peace Awards”. Laureatami nagrody w poprzednich latach byli, m.in. reżyser David Lynch (2013) oraz twórcy prezentujący materiały filmowe przedstawiające sylwetki Nelsona Mandeli (2012) oraz Dalai Lamy (2007).

Reżyserką filmu jest mgr Małgorzata Frymus, zdjęcia zrealizował Łukasz Nyks. Inicjatorem oraz opiekunem naukowym filmu i całego projektu jest dr hab. dr h.c. Pasquale Policastro, prof. US, pracujący na Wydziale Prawa i Administracji.

Pokaz w ramach projektu Portrety Miasta realizowanego przy wsparciu Urzędu Miasta Szczecin