Czytanie performatywne – Guy de Maupassant

18 czerwca 2023 r o godz. 19.00 zapraszamy na ostatnie wydarzenie z cyklu „Portrety miasta- cykl wydarzeń kulturalnych”. Projekt finansowany przez Miasto Szczecin oraz Stowarzyszenie Kamera.
W 130 rocznicę śmierci Guy de Maupassant’a prezentujemy  czytanie performatywne jego opowiadań pt „Topielec” w tłumaczeniu Krystyny Łyczywek – znanej szczecińskiej fotografki zmarłej w 2021 roku.

Chcemy przybliżyć publiczności mniej znane oblicze pani Krystyny jako romanistki, tłumaczki literatury francuskiej. Za swoje zasługi na rzecz kultury francuskiej otrzymała Order Narodowy Legii Honorowej.
Dzieła Guya de Maupassanta dotykają problemów społecznych i nacechowane są bogatą obyczajowością. Pisarz skupia się na zagadnieniach moralnych i czerpie z filozofii dekadentyzmu. W swoich powieściach i nowelach pisarz daje wyraz własnym poglądom filozoficznym; przede wszystkim przekonaniu, że poznanie ludzkie jest bardzo niedoskonałe oraz że wartości we współczesnym mu świecie zostały zdegradowane. Maupassant był także przekonany, że istnienie zła i jego obecność w życiu człowieka jest nieuchronna.
Czytanie performatywne wykonają aktorzy:
Barbara Lewandowska oraz Michał Przybyszewski.
Video, światła, dźwięki: Krzysztof Kuźnicki, Anna Wiśniewska
Zapraszamy!
Wstęp wolny.
!!!!!!!!W związku z dużym zainteresowaniem naszym wydarzeniem i ograniczoną liczbą miejsc na widowni…informujemy, że obowiązuje mailowa rezerwacja miejsc na czytanie performatywne 18.06. 2023. Prosimy rezerwować miejsca pisząc na mail: ngokamera@gmail.com, w tytule wiadomości podając :topielec, w treści prosimy podać imię i ilość osób. Dziękujemy